Доколку Челси загуби со 0:5 од Тотенхем, менаџерот веднаш би добил отказ!

1 min read

Фудбалската јавноста со нетрпение очекува каков ќе биде исходот од кризата во Манчестер јунајгед, после убедливиот пораз на „Олд Трафорд“ од Ливерпул со 0:5.

Многумина очекуваат дека раководството на „црвените ѓаволи“ ќе го отпушти норвешкиот менаџер на клубот, Оле Гунар Солскјер.

Своето мислење во колумна околу ваквата ситуација го сподели и поранешниот играч на Арсенал, Пол Мерсон:

– Никогаш не сум видел таков резултат, ништо не може да се спореди со него. Се срамев, не ми беше удобно да гледам. Јунајтед и Ливерпул – тоа е најголемиот натпревар во светот, а тимот на Оле го загуби на таков начин.

Не сакам да кажам дека треба да се отпуштат тренерите, но Солскјер има навистина среќа што има уште работа. Тој тешко може да има повеќе среќа. Луѓето можат да кажат што сакаат, но јас знам едно – доколку загубите со 5:0 дома од најголемиот ривал, ќе добиете отказ, а така е насекаде во Европа. Доколку Арсенал или Челси загубија со 5:0 од Тотенхем во неделата, нивниот менаџер повеќе немаше да биде на таа позиција во понеделникот. Јунајтед победи на еден натпревар во Премиер лигата од претходните пет – тоа едноставно не е прифатливо. Не знам што се случува во тој клуб – напиша Мерсон во колумната.

Фергусон има свој фаворит за клупата на Манчестер јунајтед

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Весникот „24 часа“ објави дека Арсовска нема бугарска лична карта

Следно

Додик: Го известив Милановиќ за нашите намери

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian