Дарвин на 21-от век предупредува дека видовите исчезнуваат со невидена брзина

4 mins read

Научникот од Универзитетот Харвард, кој повика на издвојување на половина од планетата како природен резерват, вели дека наклонот на човечката историја секогаш ќе биде слаб, освен ако не постои глобална соработка за спасување на постоечките видови.

Едвард О. Вилсон, 92-годишен натуралист, исто така наречен како Дарвин на 21-от век, рече дека човештвото не е премногу поларизирано за да ја спаси планетата, дури и кога некои од најголемите загадувачи во светот преземаат чекор за намалување на емисиите на јаглерод и спречување на глобалното затоплување, пренесува Ројтерс.

Тој смета дека спречувањето на катастрофалните климатски промени – целта на климатските разговори на ОН што започнаа во неделата во Шкотска – и спасувањето на биолошката разновидност или разновидноста на растителните и животинските видови во светот, се две иницијативи кои мора да се случат заедно.

„Ова е најзаедничкиот потфат со јасна дефинирана цел што ја имало човештвото и ние треба да добиеме вид на соработка и етичка хармонија и планирање за да успееме“, изјави Вилсон за Ројтерс.

Денес, видовите исчезнуваат со брзина невидена во последните 10 милиони години, а околу 1 милион моментално се на работ. За да се ограничи загубата, Обединетите нации ги повикаа земјите да се заложат за зачувување на 30% од нивната земја и вода – речиси двојно повеќе од областа што моментално е под некоја форма на заштита – до 2030 година.

Тој повикува на заштита на половина од копното и морето на планетата, така што има доволно разновидни и добро поврзани екосистеми за да се смени текот на исчезнувањето на видовите.

„Поентата е дека човечката природа не е доволно променета. Нашите најсилни склоности од социјална природа имаат тенденција да ги нарушуваат животите на повеќето други видови“, рече Вилсон.

Човештвото продолжува да ги решава проблемите со согорување на материјали – јаглен и нафта – оставени од древните организми, рече Вилсон, осудувајќи го континуираното истражување и согорувањето на фосилните горива, што го засилува уништувањето на биолошката разновидност.

Групата 20 богати земји останува поделена околу постепеното укинување на јагленот и обврската за ограничување на глобалното затоплување на 1,5 степени над прединдустриските температури.

Заедно со британскиот натуралист Сер Дејвид Атенборо, Вилсон се смета за водечки авторитет во светот за природна историја и зачувување.

Тој е исто така најголемиот авторитет во светот за мравките, од кои открил над 400 видови. Тој има напишано две книги наградени со Пулицерова награда и го популаризираше терминот „биодиверзитет“, што доведе до движење за зачувување на сите видови на планетата, притоа штитејќи се од доминацијата на човештвото над природните ресурси. Работел на Харвард 70 години и сè уште го одложува времето како куратор по ентомологија.

„Ќе кажам нешто смело“, рече Вилсон. „Да ја следиме етиката и однесувањето на повеќето други видови би нè довело до уште поголема војна за искористување на ресурси.“

Сепак, тој е оптимист дека човештвото ќе одвои повеќе простор отколку што има во минатото за да го спаси остатокот од биологијата на Земјата.

„Тоа ќе биде едно од најгордите достигнувања на човештвото“, рече Вилсон.

„Ако не успееме да го направиме тоа, и се дозволи голем дел од биолошката разновидност на светот да биде истребена, за сите генерации што доаѓаат, таа негрижа ќе се смета за еден од најголемите неуспеси на човештвото“, додаде тој.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Завршно обраќање на Богоев: Го преполовивме долгот, изградивме нови градинки и поркови и ги штитевме децата и старите

Следно

Георгиески: Пецаков гази врз природата и сите правни норми, сака да ги одземе плажите од граѓаните и да ги врати во рацете на профитери

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian