Влада: Се стопира изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци

1 min read

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување на локација надвор од населено место.

Ова, како што е објавено на фејсбукот на Владата, доаѓа како одговор на барањето на граѓаните од Бардовци и Волково кои со месеци протестираа против изградбата на центарот.

-Граѓаните имаа оправдани дилеми поради што неколку пати за ова се обраќаат до централните институции, Општина Карпош и до меѓународната заедница. Во директна комуникација со граѓаните на Бардовци, Владата ги уважува нивните аргументи и во транспарентна постапка ќе бара нова локација надвор од населено место со цел реализација на овој важен проект, пишува во објавата на Владата на ФБ. 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Џемовите на Аманда Алексова: Кога традицијата ќе добие нова визија

Следно

Министрите за енергетика на ЕУ без конкретни решенија за кризата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian