ВИДЕО: Каква грешка на Чурлинов – Шалке елиминиран од Купот на Германија

1 min read

Денеска во 1/16 финалето од Купот на Германија Шалке како гостин загуби од екипата на Минхен 1860 со конечен резултат 1:0.

За Шалке стартер беше македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов, но уште на самиот почеток од средбата направи грешка што го чинеше елиминација на неговиот клуб од натпреварувањето.

Во многу опасен дел од теренот, пред шеснаесетникот реагираше невнимателно, ја загуби топката, тоа го искористи противникот кој од непосредна близина преку Лекс после асистенцијата на Молдерс дојде до погодок.

Грчкито тренер на Шалке, Грамоцис очигледно незадоволен од реакцијата на нашиот играч, веќе во 22 минута Чурлинов беше заменет. На стартот од вториот дел проблемите за гостите станаа уште поголеми бидејќи црвен картон доби Тшау.

Пласман во осминафиналната фаза од германскиот Куп обезбедија уште тимовите на Херта, Лајпциг и Хофенхајм.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Демант на МВР: Локалните избори се целосно слободни и демократски

Следно

ВИДЕО: Српската полиција го уапси Џемшит Арифи од Приштина, во Белград водел протест против корона-мерките

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian