Нов драматичен извештај на ОН: Се ближи климатска катастрофа

9 mins read

Според студијата на Програмата за животна средина на ОН, националните планови за намалување на емисиите на јаглерод се далеку под она што е потребно за да се спречат опасните климатски промени. 

Нивниот извештај за јазот во емисиите вели дека ветувањата на земјите нема да ги исполнат целите за намалување на глобалната температура во овој век. Анализата на ОН сугерира дека Земјата може да се загрее за околу 2,7 степени, што би можело да има разорно влијание.

„За да го ограничиме глобалното затоплување на 1,5 степени Целзиусови, имаме осум години за речиси да ги преполовиме емисиите на стакленички гасови: осум години да направиме планови, да воспоставиме политики, да ги спроведеме и на крајот да постигнеме намалување“, велат од ОН. „Часовникот отчукува гласно“, додаваат тие.

Сепак, постои надеж дека, доколку се исполнат долгорочните цели, температурите може значително да се зауздаат.

„Ова е уште еден громогласен повик за будење“, рече генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, само неколку дена пред отворањето на COP26 во Глазгов.

Емисиите минатата година беа на нов врв и покрај пандемијата. 

Неуспеси на политичките лидери  

Гутереш верува дека резултатите од извештајот ги истакнуваат неуспесите на политичките лидери.  

„Јазот во емисиите е резултат на јазот во лидерството. Сепак, лидерите сè уште можат да направат пресвртница во позелена иднина наместо да ја преминат линијата што води до климатска катастрофа“, рече Гутереш, сугерирајќи дека има трошка надеж во извештајот. 

Околу 50 земји и членки на Европската унија ветија дека ќе постигнат нулта стапка на сите емисии на стакленички гасови. Анализата на ОН открива дека доколку овие планови се спроведат целосно, тоа би можело да го намали порастот на температурата за 0,5 степени до 2100 година.  

Тоа би ја намалило глобалната температура на 2,2 степени, што би предизвикало драматични и смртоносни ефекти од затоплувањето, но тоа би било чекор во вистинската насока од каде што моментално оди светот. 

ВО ЖИВО | Штотуку објавен извештај: Вклучена црвена тревога за човештвото

Студија: Најбогатите испуштаат поголем јаглероден отпечаток од сиромашните

Најбогатите луѓе ја загадуваат планетата повеќе отколку сиромашните и треба да се преземат насочени мерки против нив, се вели во студијата објавена од Светската лабораторија за нееднаквост (ВИЛ) препорачана неколку дена пред Светската климатска конференција КОП26 во Глазгов.

Нивото на емисија на јаглерод оваа година е приближно еднакво на годината пред пандемијата. 

Секој човек во групата од 1 процент од најбогатите во светот испуштил 110 тони CО2 во 2019 година, според студијата предводена од економистот Лукас Шансел, ко-директор на ВИЛ, Економската школа во Париз.

Кумулативно, тоа е 17 отсто од глобалните емисии на CO2 оваа година. Овие емисии се резултат на потрошувачката и инвестициското однесување на таа категорија на население, се вели во студијата на ВИЛ.

Така, 10 проценти од најбогатите во светот се одговорни за половина од емисиите на CO2 на планетата. На спротивната страна е половина од најсиромашната популација во светот, која емитирала во просек по 1,6 тони јаглерод по лице, или 12 отсто од светските емисии.

„Постои силна нееднаквост во придонесот кон климатскиот проблем“, вели Лукас Шансел, проценувајќи дека „градиентот на приходот и наследството објаснуваат голем дел од нееднаквоста“ во емисиите на CO2.

Однесување на поединци

Покрај најбогатите луѓе во светот, дури и најразвиените земји произведуваат поголем јаглероден отпечаток кога се земаат предвид производите произведени во странство и увезени во тие земји.

Европа, што е особено нагласена во оваа студија, доколку се вклучи во емисиите на јаглерод од таквите производи, е одговорна за 25 проценти од емисиите.

Извештајот предлага решенија, па затоа смета дека однесувањето на поединци треба да се води сметка при носењето на политичките одлуки.

Тоа може да се направи со инвестирање даноци во загадувачки и индустрии засновани на фосилни гасови, па би можеле да се воведат прогресивни даноци, на пример за купување акции во компании кои се занимаваат со активности кои не се занимаваат со зелена економија.
 

„Таков инструмент би можел да биде политички поодржлив од данокот на јаглерод кој сериозно ги погодува луѓето со ниски приходи и не ги намалува емисиите на најбогатите“ вели Шансел.  

Извештај на ОН: Во 2020 година, Азија ја забележа најтоплата година во историјата 

Годишниот извештај на Светската метеоролошка организација на Обединетите нации (СМО), насловен „Состојбата на климата во Азија“, предупредува дека климатските промени досега го зафатија секој дел од регионот. 

„Екстремното влијание на временските услови и климатските промени низ целиот континент во 2020 година резултираше со смрт на илјадници луѓе, раселени милиони други, чинеше стотици милијарди долари и нанесе тежок удар врз инфраструктурата и екосистемите“, соопшти СМО. 

„Одржливиот развој е во прашање, се соочуваме со несигурност кога се во прашање храната и водата за пиење, како и здравствените ризици и се поочигледното уништување на животната средина.

Големи загуби 

Извештајот беше објавен само неколку дена пред почетокот на КОП26, конференцијата на ОН за климатски промени што ќе се одржи во Глазгов од 31 октомври до 12 ноември.

Извештајот дава и податоци за вкупните годишни просечни загуби поврзани со опасностите од климатските промени. Се проценува дека Кина претрпе загуба од околу 238 милијарди долари, потоа Индија со загуба од 87 милијарди долари, Јапонија со 83 милијарди долари и Јужна Кореја со 24 милијарди долари.

 Долгорочно поместување

Се предвидува дека порастот на температурата и влажноста ќе резултира со ефективно губење на работното време на отворено низ целиот континент, со потенцијални трошоци кои би можеле да изнесуваат милијарди долари.

„Времето и климатските промени, особено поплавите, бурите и сушите, оставија огромни последици во многу земји во регионот. Сите овие промени заедно во голема мера влијаат на долгорочниот одржлив развој“, рече шефот на СМО, Петери Талас.

Сер Дејвид Атенборо: Ако не дејствуваме сега, ќе биде предоцна 

Сер Дејвид Атенборо, исто така, испрати предупредување пред климатскиот самит КОП26 во Глазгов.  

„Ако не дејствуваме сега, ќе биде предоцна. Најбогатите нации имаат морална одговорност да им помогнат на најсиромашните во светот. Би било катастрофално да ги игнорираме нивните проблеми. Секој ден во кој не правиме нешто за тоа е изгубен ден“, рече Атенборо. 

Тој вели дека истражувањето на ОН докажало дека тој и другите „не направиле врева за ништо“ и дека ризиците се реални. 

„Она што климатските научници го кажуваат 20 години и за што известуваме не е лажна тревога. Работите се влошуваат“, вели тој.  

Сер Дејвид Атенборо/ Фото EPA-EFE/ANDY RAIN

Одлучувачка деценија  

Неговиот повик за итен одговор ја одразува најновата научна проценка дека глобалните емисии на јаглерод мора да се преполоват најдоцна до 2030 година за да се избегнат најлошите ефекти од зголемувањето на температурите.  

Затоа, следните години се опишуваат како „решавачка деценија“ и затоа разговорите на КОП26 сега се толку клучни за да се стави светот на побезбеден пат.  

Извештај на ИПЦЦ: Пет последици од климатските промени

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нема повредени во пожарот во парк, огнот целосно изгаснат

Следно

СНИМКИ ОД ДРОН од пожарот во Градски парк: До темел изгореа бараките на Судот за прекршоци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian