МЗ: За една недела починале 124 лица со ковид-19, 97 од нив биле невакцинирани

2 mins read

Министерството за здравство ја објавува неделната информација за починати лица со Ковид 19 кои биле комплетно вакцинирани, какви хронични заболувања имале починатите и колку од починатите со каков тип вакцина биле вакцинирани. За комплетно вакцинирани се сметаат лицата кои примиле две дози вакцина, а од ревакцинацијата поминале повеќе од 14 дена.

Во период од 15.10-21.10.2021, починале 124 пациенти со Ковид 19, од нив над 78% биле невакцинирани. Од вкупно починатите пациенти во период од 15.10 до 21.10, 97 пациенти починати со ковид биле невакцинирани, а само 27 од починатите примиле вакцина и ревакцина.

Еден пациент е вакциниран со Фајзер. Двајца со вакцина Астра Зенека, шест починати пациенти со Ковид 19, примиле вакцина Синовак, а 16 пациенти примиле вакцина од производителот Синофарм, двајца пациенти биле вакцинирани со вакцината Спутник В.

Министерството за здравство во продолжение ве информира за возраста и хроничните заболувања што ги имале пациенти, кои починале со ковид, a биле вакцинирани.

15 октомври

71 год. кардиолошко заболување
80 год. кардиолошко заболување
75 год. кардиолошко заболување ДМ

16 октомври

69 год. кардиолошко заболување и дијабет
72 год. со кардиолошко заболување и заболување на тироида
74 год. кардиолошко заболување и дијабет
68 год. каридолошко заболување и обеситас

17 октомври

87 год. кардиолошко и пулмолошко заболување
86 год. кардиолошко заболување и дијабет
65 год. кардиолошко заболување и белодробно заболување и обеситас
75 год. кардиолошко заболување
80 год. кардиолошко заболување и белодробно заболување
63 год. кардиолошко заболување
69 год. каридолошко заболување и белодробно заболување
71 год. кардиолошко заболување, пулмолошко заболување и дијабет
69 год. кардиолошко заболување и обеситас

18 октомври
68год. кардиолошко заболување
72год. белодробно заболување
80год. кардиолошко и белодробно заболување

19 октомври

74год. крдиолошко заболување и обеситас
83год. HTA ABI
81год. HTA

20 октомври

79год. HBI
79год. ХОББ и кардиолошко заболување
67год. кардиолошко заболување

21 октомври

93год. кардиолошко заболување
89год. HTA белодробно заболување

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Збирката археолошки предмети од Крим да се врати на Украина, одлучи Апелацискиот суд во Амстердам

Следно

Еурофарм Пелистер на гости кај Кадетен оди по првата победа во Европската лига

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian