Лига Европа: Е. Пелистер од „минус осум“ до важен бод во Швајцарија

2 mins read

РК Е. Пелистер го освои првиот бод во групната фаза оваа сезона во Европската лига откако ремизираше против Кадетен Шафхаузен на гостински терен со 28:28.

Ваков резултат не се најавуваше бидејќи битолчани во поголемиот дел од средбата во Швајцарија беа во негатива. Играчите на хрватскиот тренер Жељко Бабиќ имаа слаб старт, а домаќините тоа го искористија за стекнување висока позитива од 5:0.

Највисоката негатива на македонскиот вицешампион во текот на првото полувреме изнесуваше „минус осум“ (12:4, 13:5, 14:6). До крајот на првите 30 минути нашиот претставник ја намали предноста на Швајцарците кои на пауза водеа со 16:11.

Ништо не се смени ни на стартот од вториот дел откако повторно ривалот се одвои на „плус осум“ (20:12), но тој момент па до крајот на мечот целосно се крена битолската екипа која направи фантастична серија од 8:2 и го одведе мечот во неизвесна завршница. Стоеше само 22:20 на семафорот за Кадетен.

Во понатамошниот дел и противникот беше свесен дека треба да биде повеќе фокусиран, одржуваше константна разлика од 2-3 голови, но на крајот не успеа да ја задржа. Е. Пелистер при 28:25 врза три голови до крајот на мечот и дојде до бод кој може да му биде важен во трката за пласман во следната фаза.

Последниот погодок за реми го постигна Периќ, а токму Босанецот беше најефикасен во редовите на Е. Пелистер со шест голови, следен од Н. Маркоски, Мандалиниќ и Граџан кои имаа по четири. На спротивната страна осум голови беа дело на Зендер, а еден помалку имаше Марос.

Во второто коло од групата „Д“ се одиграа и преостанатите два натпревари, Ним – АЕК 26:27 и Татабања – Спортинг 23:37. Табела: Спортинг 4 бодови, АЕК 4, Ним 2, Кадетен 1, Е. Пелистер 1, Татабања 0.

Во следното коло на 16 ноември Е. Пелистер ќе му гостува на грчкиот АЕК со почеток од 18.45 часот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скопјани 40 години зборуваат за транспортно решение како БРТ-системот, вели Шилегов

Следно

Разговор со Дина Дума, режисерка: Јас сум трета режисерка што снимила долгометражен филм во Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian