Колекционер плати 1.47 милиони долари за патики кои ги носеше Мајкл Џордан во дебитантската сезона

1 min read

Патиките „Nike Air Ships“ кои ги носеше легендарниот Мајкл Џордан во неговата дебитантска сезона и тоа на натпреварот помеѓу Чикаго и Денвер во 1984 година, се продадени на аукција за 1.47 милиони долари.

Станува збор за црвено-бели патики кои беа првиот модел од линијата специјално креирана за легечкиот Мајкл „Air Jordan“, и со продажбата на аукција во Лас Вегас станаа најскапо продадени патики досега на аукција.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sotheby’s (@sothebys)

Џордан овие патики по натпреварот му ги подарил на момче кои ги собирало топките, а на аукцијата во Лас Вегас, истите ги купи колекционерот Ник Фиорела.

Досегашиот рекорд на најскапо продадени патики го држеше моделот „Nike Air Jordan1 High“ кој во август 2020 година беа продадени за 615.000 долари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сашко Николов му ја предаде функцијата градоначалник на Општина Штип на Иван Јорданов

Следно

Во потонатиот чамец со бегалци во Грција загинаа четири деца

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian