Во обид да се намали сообраќајниот метеж, воведен пар-непар за возење во центарот на Атина

1 min read

По пауза од речиси две години, од утрово во центарот на Атина се враќаа сообраќајните ограничувања, односно одново се воведува мерката пар- непар за возилата со цел да се намали сообраќајниот метеж, јави дописничката на МИА од Атина.

Возилата со регистарски таблички што завршуваат со парни броеви можат да влезат во конкретно дефинираното централното градско подрачје, само во парни денови од месецот, додека оние што завршуваат со непарни броеви можат само во непарни денови.

Гужва на улиците во Атина, Грција / Фото: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Исклучок од мерката има за електричните, хибридните и возилата на природен гас, за ЕУРО 6 автомобилите кои испуштаат под 120 грама на километар јаглерод диоксид, за автомобилите на државните служби, како и на странските дипломатски мисии во Грција, за автомобилите со странски регистарски таблички, за постојаните жители на центарот на Атина, како и за претставници на медиуите, политичките партии итн, но со ограничен број.

Мерката стапи во сила денеска, а ќе важи до 22 јули 2022 година, од понеделник до четврток од 7 до 20 часот и во петок од 7 до 15 часот, додека пак за прекршување, предвидена е казна од 100 евра.

Откако во Грција се укинаа речиси сите рестрикции воведени поради пандемијата, центарот на Атина се соочи со огромен сообраќаен метеж, веројатно поради тоа што граѓаните одбраа да користат автомобили за да го избегнат јавниот превоз.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонскиот репрезентативец Вајли продолжува успешно во АБА лигата

Следно

Почина актерот Џејмс Мајкл Тајлер од серијата „Пријатели“: Збогум Гантер…

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian