Убедлива победа: Узбекистанскиот претседател останува на функцијата

3 mins read

Претседателот на Узбекистан, Шавкат Мирзијаев, беше реизбран на функцијата, откако освои 80,1 отсто од гласовите на изборите во неделата, за кои западните набљудувачи велат дека беа одбележани со недостаток на „вистинска конкуренција“, и покрај подобрувањата донесени со неодамнешните реформи.  

Очекуваната победа за претседателот ќе му овозможи да ја продлабочи својата кампања заснована на реформи и веројатно ќе резултира со понатамошно отворање на Узбекистан за инвестиции и надворешна трговија, сепак ќе го задржи централизираниот политички систем на земјата, пишува Москва Тајмс.  

Мирзијаев укина некои ограничувања за верските обичаи, ги намали овластувањата на моќната служба за државна безбедност и го надгледуваше ослободувањето на некои политички затвореници затворени од неговиот претходник, Ислам Каримов.  

Тој, исто така, ги обнови врските на оваа земја богата со различни ресурси и со Русија и со Западот.  

Во 2016 година, Мирзијаев победи на изборите со 88,6 проценти од гласовите и 87 проценти одзив, и ја презеде власта од Каримов, кој беше на власт во Узбекистан веќе 27 години, со што земјата стана една од најавторитарните во светот.  

Принудна работа  

Тој, исто така, вети дека ќе ја намали стапката на сиромаштија преку забрзан економски раст и постепено ќе го децентрализира донесувањето одлуки со делегирање на некои овластувања на регионалните администрации.  

Оваа поранешна советска република без излез на море и со околу 34 милиони жители некогаш беше главниот застој на древниот пат на свилата, придонесувајќи за развој на градови како Самарканд и Бухара. Пет години по смртта на Каримов, Узбекистан несомнено изгледа послободно. 

Мирзијаев стави крај на принудната работа во полињата за памук, во која учествуваа и илјадници деца, а неговиот потег беше поздравен од целиот свет.  

Демократски стандарди  

Набљудувачите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа коментираат дека неодамнешните политички реформи се уште не резултирале со вистинска плуралистичка средина. Во соопштението тие ги нарекоа реформите што ги презеде актуелниот претседател како „охрабрувачки знак“, но истовремено ги осудија „затворите, заплашувањата и притисокот“ врз новинарите за време на кампањата.  

„Иако повеќе политичари се кандидираа на изборите, немаше позначаен политички ангажман меѓу себе или со гласачите, а кандидатите се воздржаа од предизвикување или критикување на актуелниот претседател“, се вели во соопштението на набљудувачката мисија. 

Претседателот на Централната изборна комисија Зајнидин Низамодјаев рече дека гласањето е во согласност со демократските стандарди, па затоа во понеделник го прогласи Мирзијаев за победник, повикувајќи се на прелиминарни резултати.  

Набргу по објавувањето на резултатите, новоизбраниот претседател разговараше со новинарите.  

„Благодарен сум и длабоко им се поклонувам на нашите мајки, сестри, ќерки и сопартијци што ми веруваа и ме избраа“, рече тој. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Доцна во ноќта ограбена обложувалница во Скопје

Следно

Таравари: Ќе ги поддржиме кандидатите на Беса и ќе работиме да ја симнеме ДУИ од власт

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian