Санадер осуден на шест години за примање мито во случајот „Ина-МОЛ“

4 mins read

Врховниот суд на Хрватска ја потврди првостепената пресуда против поранешниот премиер и поранешен претседател на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) Иво Санадер на шест години затвор за примање мито од поранешниот шеф на унгарската МОЛ, Жолт Хернади, кој во отсуство беше осуден на две години затвор, беше соопштено денеска во Загреб.  

Во соопштението на Врховниот суд се наведува дека жалбите на обвинителството и на двајцата обвинети се одбиени, па пресудата на Жупанискиот суд во Загреб станала правосилна. Санадер бил прогласен за виновен за примање мито, а Хернади за давање мито, пишува Бета.рс.  

Поткуп од десет милиони евра 

Според пресудата, Санадер и Хернади се согласиле да обезбедат склучување неосновани измени на договорот поврзан со хрватската нафтена компанија „Ина“ за поткуп од десет милиони евра, со цел унгарската компанија „МОЛ“ да добие доминантно влијание врз домашната нафтена компанија.  

Се договориле и за склучување договор за одвојување на бизнисот со гас од домашната нафтена компанија, кој целосно ја презела Хрватска. Првообвинетиот Санадер, како што е наведено, користејќи ја својата позиција и овластување, обезбедил Владата на Хрватска да склучи такви договори, а второобвинетиот Хернади обезбедил исплата од десет милиони евра за возврат.  

Фиктивни договори 

Плаќањето било договорено преку склучување фиктивни договори за консултантски и други услуги на компанијата. На тој начин, во 2009-та година на компанијата и биле исплатени пет милиони евра, кои требало да му бидат исплатени на Санадер во одреден временски период. Втората половина од митото воопшто не била платена.  

На првообвинетиот му била одземена имотната корист, која ја префрлил на фирмата на која и било наложено да го исплати тој износ во државниот буџет.  

Врховниот суд при изрекувањето на пресудата како олеснителна околност ја зеде возраста на Санадер (68 години) и неговото нарушено здравје. 

„Со оглед на функцијата што ја извршуваше, тој требаше да биде пример не само за другите членови на Владата, туку и за сите граѓани. Делумно го наруши угледот на Република Хрватска во светот. Главниот мотив за извршување ова злосторство беше негово лично богатење “, стои во соопштението на Врховниот суд. 

Случајот „Фими-Медиа“ 

Хрватскиот Врховен суд неодамна донесе конечни пресуди против Санадер и ХДЗ како правно лице, за извлекување околу 70 милиони куни од државни институции и компании во антикорупциски случај познат како Фими-Медиа.  

Со конечната пресуда за повторното судење во најголемиот случај за корупција во хрватската политика, затворската казна за Санадер беше намалена од осум на седум години и тој ќе мора да врати 14,9 милиони куни во државата, што е за 1,25 милиони куни помалку отколку во првата пресуда во ноември 2020-та година.  

ХДЗ, чиј „црн фонд“ беше исполнет со повлечени пари, како прва осудена за корупција, ќе треба да плати 3,5 милиони куни казни и да врати 14,6 милиони куни во буџетот. Што се однесува до другиот обвинет во тој случај, поранешниот благајник на ХДЗ, Младен Баришиќ е осуден на затворска казна од две години и десет месеци, а благајничката Бранка Павошевиќ на една година и четири месеци.  

Синоним за корупцијата во Хрватска 

Случајот „Фими медиа“ кој траеше десет години стана синоним за политичка корупција во Хрватска. Санадер ја напушти премиерската функција без објаснување во средината на 2009-та година, по што следеа серија истраги против него за корупција. 

Некогашниот најмоќен хрватски политичар во моментов издржува затворска казна за корупција во случаите „Планинска“ и „Фими-медиуми“, а во друг случај има првостепена осуда. Откако беше осуден во сите случаи, на Санадер ќе му биде изречена единствена затворска казна. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Тричковски е македонскиот „Халанд“ – осум голови од седум настапи во Кипар

Следно

ФОТО | Германска бајка на охриѓанката Лилјана: Трендафилите ме потсетуваат на Охридскиот парк каде го поминав детството

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian