Гувернерот на Флорида ги повика невакцинираните полицајци од САД да се преселат во нивната држава

3 mins read

Републиканскиот гувернер Рон ДеСантис планира да го потпише законот за време на претстојната специјална седница која ќе даде бонус од 5.000 американски долари на персоналот за спроведување на законот кој ќе важи за луѓето кои ќе се преселат во државата Флорида. 

„Во Флорида, не само што ќе сакаме да ја заштитиме полицијата и сите работни места, туку всушност активно регрутираме од државните органи за спроведување на законот затоа што имаме потреби во нашата полиција и одделенијата на нашите шерифи“, рече Де Сантис.

ДеСантис повика одредени одделенија за спроведување на законот во Њујорк, Минеаполис и Сиетл кои се соочуваат со нефер третман и сурови мандати за вакцини, „ако не ве третираат добро, ние ќе ве третираме подобро овде, а вие можете да ги задоволите важните потреби за нас, а ние ќе ви надомести како резултат“.

Гувернерот не се согласува со Бајден 

Овој закон е уште една од многуте тактики на ДеСантис во борбата против прекумерниот мандат на Бајден за вакцини: „Она што го прави Бајден е неуставно. Тој нема овластување да го стори тоа“.

Полицискиот оддел во Чикаго неодамна го ограничи изборното време, кое вклучува одмор, компензација и лични денови за полицајците кои одбиваат да учествуваат во мандатот на градоначалникот на Лајтфут за вакцината против ковид-19, се вели во изјавата на Реј Лопез. 

Во моментов, 21 полицаец од Чикаго одбиваат да се вакцинацираат, и како резултат на тоа, тие се ставени на неплатен статус и им се одземени полициските овластувања. Од 8.200 вработени во ЦПД,333 пријавиле дека не ја примиле вакцината против вирусот. Според порталот за податоци на градот само 64,42% од вкупниот број полициски администрации го откриле својот статус на вакцинација. 

Набргу по стапувањето на сила на мандатот за вакцинација во Сиетл, приближно 176 полицајци и пожарникари не можеа да се пријават на работа поради статусот на вакцинација против короната, соопшти канцеларијата на градоначалничката Џени Дуркан.  

„Покрај тоа што ќе ги лиши луѓето од нивниот личен избор, тоа ќе предизвика хаос во економијата, бидејќи дури и ако мал процент од овие луѓе на крајот ја загубат работата или доброволно си заминат, ќе имате огромни нарушувања во медицината, логистиката, спроведувањето на законот“, додаде ДеСантис, пренесува Дејли Калер.   

ДеСантис во интервју за Фокс рече дека вакцината против корона е „избор што можете да го направите, но сакаме да се погрижиме да ги заштитиме вашите работни места и средства за живот. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Здравко Чолиќ во џинс и кожена јакна: Едноставно, не старее и се слика со инфлуенсери

Следно

ВИДЕО | Мицкоски: За да добијат тендер повеќе, ДУИ и СДСМ разгоруваат етнички тензии

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian