ФОТО | Германска бајка на охриѓанката Лилјана: Трендафилите ме потсетуваат на Охридскиот парк каде го поминав детството

1 min read

Убаво е кога ќе се изнајдеме Македонци на сите страни на светот, а обединети преку љубовта кон земјата и кон – цвеќињата. Денес разговараме со Лилјана Спироска, охриѓанка која веќе 30 години живее во Липетал, Германија.

Фото – Приватна архива

Лилјана има преслатка професија – слаткарка, а хоби ѝ се сликарството и нејзиниот двор. Цвеќиња одгледува повеќе од 15 години.

Фасцинантен е дворот на Лилјана, се простира на неверојатни 1.500 квадратни метри, со тревник и разновидни цвеќиња и украсни дрва.

– Негувам сардели, трендафили, петунии и многу други цвеќиња, ни вели нашата цветна дама.

За градината е одговорна токму таа.

– Љубовта кон цвеќете ја имам наследено од мојата мајка. Секако, треба да се има време и многу љубов, потребно е по неколку часа на ден да се посвети на градината, ни објаснува охриѓанката во Германија.

На Лилјана најомилени ѝ се трендафилиите за кои вели дека ја потсетуваат на Охридскиот парк каде го поминала своето детство. Ги сака и сарделите кои ѝ ја красат цела куќа од пролет до есен.

– Од наесен, дворот ми го красат Митровденските цвеќиња, – горда е Лиле. 

Следува нејзиниот совет за оние кои сакаат да почнат да се занимаваат со нега и одгледување на цвеќе и растенија…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Санадер осуден на шест години за примање мито во случајот „Ина-МОЛ“

Следно

„Принцот е психопат, сакаше да го убие кралот“ Саудиски разузнавач ги откри тајните на семејството

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian