Финска ја укина обврската за носење маски во јавниот превоз

1 min read

Обврската за носење маски во јавниот превоз во Финска од денеска е укината. Патниците во возовите во земјата и во јавниот превоз во Хелсинки отсега можат да патуваат без маски, соопштија од железничкиот оператор ВР и компанијата ХСЛ, која управува со јавниот превоз во главниот град.

Условот за носење маски беше на сила од март годинава.

„Со отворањето на јавноста и отстранувањето на ограничувањата, ВР одлучи од 25 октомври да се префрли од барањето за носење маски на препораката за носење маски во сите возови на долги релации и за градските возови”, се наведува во соопштението од ВР.

Патниците сега ќе можат сами да одлучат дали ќе носат маски додека патуваат.

Мислењето на клиентите се промени, наведуваат од компаниите. Според истражувањето на клиентите спроведено во септември, само 43 отсто од патниците сакале да користат маска за лице, во споредба со 58 отсто во август.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Фото: Како изгледа новата летна сцена во скопскиот Градски Парк?

Следно

Поповски: Не сфаќајќи ги последиците, Алијанса послужи како понтонски мост за ВМРО-ДПМНЕ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian