Дарко Костовски ја презеде градоначалничката функција во Општина Бутел

1 min read

Од Општинската изборна комисија на Општина Бутел, денеска му е врачено уверението на Дарко Костовски, новиот градоначалник на Општината.

Како што соопштија од општината, градоначалникот Костовски при тоа истакнал дека од денеска е во служба на граѓаните и дека „сите заеднички ќе зачекориме кон модерна, безбедна и просперитена Општина Бутел“.

Уверенија им беа доделени и на новоизбраните советници каде мнозинството од десет советници го има ВМРО-ДПМНЕ.

Инаку, беше направено и примопредавање на функцијата, откако досегашниот градоначалник го пречека новоизбраниот Дарко Костовски.

Според резултатите од гласањето во првиот круг на Локалните избори 2021, во Советот на Општина Бутел советнички места имаат пет политички партии, и тоа покрај ВМРО-ДПМНЕ со 10 советнички места, следат СДСМ – четири, ДУИ – три и АА/А и Левица со по едно советничко место 

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Симпсонови претставија нов лик – Преживеана од ракот на дојка

Следно

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР Тачи: Во Тетово е завршена работата, победува ДУИ!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian