Собирање потписи за референдум во Хрватска за заштита на куната како валута

1 min read

Референдумската иницијатива „Да ја заштитиме хрватската куна” денеска почна да собира потписи на плоштадот Бан Јелашиќ во Загреб за распишување референдум, со кој, како што велат, сакаат да му овозможат на хрватскиот народ да одлучи за сопствената валута.

Потписи ќе се собираат на повеќе од 250 локации низ Хрватска, а граѓаните ќе се изјаснат дали сакаат Уставот да содржи одредба во која ќе биде наведено дека паричната единица на Република Хрватска е куната, која се дели на сто липи и дека одлуката за промена на паричната единица во Хрватска, гласачите ја носат на референдум, објави Хина.

– Го претставивме ова прашање пред еден месец, и во тие денови ниту еден правен или уставно-правен експерт не го критикуваше. Се подготвувавме долго време и веруваме дека тоа е направено конкретно и добро и не е спротивно на меѓународните договори кои Хрватска ги потпиша со Европската унија, изјави Марко Милановиќ Литре, претседател на организацискиот одбор и пратеник во Собранието од Хрватските суверени.

Тој очекува дека Уставниот суд ќе треба да го потврди тоа прашање кога ќе соберат доволен број потписи.

– Во овој момент се прави обид за насилно воведување на еврото, без да се испита јавното мислење на граѓаните и тоа сакаме да го промениме, истакна Милановиќ Литре.

Министерството за правда и администрација претходно денеска соопшти дека треба да се соберат 368.867 потписи за да се распише референдум „Да ја заштитиме хрватската куна”.

Извор: МИА 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Брегалница „гази“ во Првата лига, „пандевци“ се израмнија со Ренова

Следно

Наместо за седма сезона, Стивен Најт ќе пишува сценарио за филм: „Peaky Blinders“ ќе започне да се снима во 2023 година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian