Пронајдени девет мигранти во оставено возило кај ГП „Богородица”, приведен совозачот

1 min read

Полицијата синоќа пронашла девет мигранти од Индија во оставено возило во близина на царинскиот терминал кај граничниот премин Богородица, а кое претходно не застанало на знакот за сопирање. Во возилото е пронајден и совозачот, кој е приведен, а миграните биле спроведени во Прифатно- транзитниот центар „Винојуг” во Гевгелија.

-На автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица”, синоќа во 19 часот полициски сужбеници од Полициската станица за Граничен премин „Богородица” дале знак за запирање на патничко возило „бмв”, со скопски регистарски ознаки, но возилото не застанало и продолжило да се движи со голема брзина кон граничениот премин „Богородица”.  По преземени мерки, во близина на царинскиот терминал биле пронајдени возилото и совозачот Е.Ј.(24) од с.Арачиново, скопско. Исто така, во близина на возилото биле пронајдени и девет лица мигранти од Индија Совозачот бил лишен од слобода, а миграните биле спроведени во Прифатно- транзитниот центар „Винојуг” во Гевгелија за понатамошна постапка, наведува МВР во редовниот дневен Билтен.

По целосно документирање на случајот, како што најавуават, ќе биде поднесена соодветна пријава.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Харисон Форд ја изгубил кредитната картичка во Сицилија, ја пронашол германски турист

Следно

Цените скокаат од ден за ден! Како да заштедите пари во кризните времиња со минимални промени

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian