Пелистер го дели врвот со ТФТ, „четири од четири“ во Првата лига

1 min read

Кошаркарите на Пелистер беа доминантни денеска против Кожув, во четвртото коло од македонската Прва лига стигнаа до убедлив триумф од 96:67 кои ги оставаат на делба на лидерската позиција со екипата на ТФТ.

Со 17 поени прв стрелец во редовите на Пелистер беше Младеновски, по еден помалку имаа Кесар (плус 10 скока) и Трајковски (девет скока).

Кај гостите од Гевгелија, Николовски реализираше 22 поени, а екс-играчот на Пелистер, Чез Вилијамс имаше еден кош помалку.

ПРВА ЛИГА – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО

ФЕНИКС 2010 – АНГЕЛИ 83:80

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – КУМАНОВО 2009 86:71

ГОСТИВАР – РАБОТНИЧКИ 91:65

ТФТ – МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА 91:85

НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП – ЕУРО НИКЕЛ 2005 75:53

ПЕЛИСТЕР – КОЖУВ 96:67

ТАБЕЛА: ПЕЛИСТЕР 8, ТФТ 8, ГОСТИВАР 7, МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 7, РАБОТНИЧКИ 7, НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП 6, ФЕНИКС 2010 6, МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА 5, ЕУРО НИКЕЛ 2005 5, КУМАНОВО 2009 5, АНГЕЛИ 4, КОЖУВ 4

ИДНО КОЛО (30.10)

МЗТ СКОПЈЕ УНИБАНКА – МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

ЕУРО НИКЕЛ 2005 – ПЕЛИСТЕР

КУМАНОВО 2009 – НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП

РАБОТНИЧКИ – ТФТ

АНГЕЛИ – ГОСТИВАР

КОЖУВ – ФЕНИКС 2010

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсовска: Овој град ќе биде гордост за сите нас

Следно

По речиси три години откако беше откажана: „Марвел“ размислува да ја рестартира „Daredevil“ со актерите на Нетфликс

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian