„Немаа никој, нивните родители се мртви“: Осум деца умреле од глад во Кабул

3 mins read

Поранешниот пратеник во авганистанскиот парламент, Мохамад Мохакик, објави дека телата на осум деца без родители кои починале од глад се пронајдени во западниот дел на главниот град Кабул.  

Во изјавата објавена денеска на Фејсбук, Мохакик наведува дека децата починале во Кабул пред околу три недели. Тој изјави дека биле погребани од локални мазги и жители на населбата каде што биле пронајдени, пренесува Радио Слободна Европа.  

Локалниот мула Мохамад Али Бамиани даде детали за смртта на децата, наведувајќи дека најстариот имал околу осум години, а дека најмладиот било едно и пол годишно дете.  

Немале никој 

Нивните родители се мртви и немаат блиски роднини, рече Бамиани. Авганистанската влада предводена од талибанците сè уште не ја коментираше смртта на децата. 

бединетите нации (ОН) предупредија дека Авганистан се соочува со голема хуманитарна криза, вклучително и масовен глад. Агенциите на ОН велат дека со приближувањето на зимата, на околу 18 милиони Авганистанци им е очајно потребна храна и засолниште. Испораката на меѓународната помош на која се потпираа многу Авганистанци во последните две децении е во голема мера запрена откако талибанците ја презедоа власта во земјата во август.  

Западните влади, исто така, замрзнаа околу 9,4 милијарди американски долари државни средства што ги имаше соборената авганистанска влада на сметки во странски банки пред талибанците да ја преземат власта.  

Талибанците предупредија дека тешката економска ситуација во Авганистан се заканува да предизвика поплава од бегалци доколку не се деблокираат средствата. Во меѓувреме, талибанците објавија дека вршителот на должноста министер за надворешни работи на владата предводена од талибанците Амир Кан Мутаки се состанал со шефицата на Мисијата за помош на Обединетите нации во Авганистан (УНАМА), Дебора Лајонс, на 23 октомври за да разговараат за економската криза. 

Во изјавата објавена на 24 октомври, портпаролот на талибанците Абдул Кахар Балки рече дека Лајонс изјавила дека персоналот на ОН за обезбедување хуманитарна помош за Авганистан ќе биде зголемен.  

Балки, исто така, рече дека Лајонс ветила дека ќе ги посети САД и ќе го покрене прашањето за блокираните државни ресурси на Авганистан. Тој, исто така, тврди дека талибанците се „целосно подготвени да достават хуманитарна помош до сите на кои им е потребна во земјата“. Меѓутоа, во меѓународната заедница и меѓу Авганистанците, постојат силни сомневања дали талибанците праведно ќе ја дистрибуираат хуманитарната помош – особено на оние од етничките групи кои се бореле против нив со години.  

Самопрогласената талибанска влада сe уште не е официјално признаена од ниту една земја. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Неделно утро во Ѓорче Петров во дворот на Олгица – чуварка на македонската гастрономија и градинарство!

Следно

Шилегов: Во изминативе четири години Бутел најмногу се разви

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian