Неделно утро во Ѓорче Петров во дворот на Олгица – чуварка на македонската гастрономија и градинарство!

1 min read

Денес сме во скопската населба Ѓорче Петров, и уживаме во неделното утро во друштво на Олгица Јордановска, во нејзиниот двор кој се простира на 50 квадратни метри.

Олгица е занаетчија, се занимава со производство и продажба на највкусното нешто – кори, јуфки, лазањи, кадаиф…
Прекрасно е да се зборува и на оваа тема со нашата цветна дама, зашто не се чести пригодите кога може да сретнете некој кој со толку страст ја чува македонската гастрономска традиција.

– Сега, поради коронакризата намалена е побарувачката бидејќи соработувам најмногу со ресторани и кетеринзи, – искрена е Олгица, но затоа пак, пред нас е сезоната на славите, а со тоа и сезоната на корите.

Ѝ посакуваме, од срце, да има полни раце работа!

Секако, преминуваме на нашата тема – дворчето.

Фото: Приватна архива

Ја прашуваме, од кого ја наследила љубовта и мајсторството за одгледување цвеќе.

– Како тинејџерка мајка ми ми ја всади љубовта кон одгледување…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Јанша и Тонин преку пратка добиле смртни закани

Следно

„Немаа никој, нивните родители се мртви“: Осум деца умреле од глад во Кабул

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian