Мото ГП: Квартараро е новиот светски шампион во „кралската“ класа

1 min read

Францускиот возач на „Јамаха“, Фабио Квартараро стана светски шампион во најсилната класа во Мото ГП шампионатот.

Победа во Мизано оствари Марк Маркез, Пол Еспаргаро беше втор, додека Енеа Бастианини во последниот круг дојде до третата позиција.

На четири круга пред крајот се случи пад на Франческо Бањаја во Мизано, што му помогна на Квартараро кој заврши како четвртопласиран.

За последен пат во Италија возеа двајца легендарни мотоциклисти, Валентино Роси и Данило Петручи.

Петручи ја заврши трката уште на самиот почеток кога со Жоан Мир излета од патеката, а Роси својата последна трка на домашен терен ја заврши на 10 место.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ

Следно

После ова ќе го исклучите греењето пред спиење: Зошто е подобро да спиете во студена соба отколку во топла?

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian