Избувнат пожар на товарен брод со хемикалии: Постои ли опасност за животната средина?

1 min read

Во Британска Колумбија избувнал пожар во контејнери на товарен брод кој превезувал рударски хемикалии, а канадската крајбрежна стража соработува со американската крајбрежна стража за да ја процени ситуацијата, вклучително и опасноста по животната средина.  

Шеснаесет членови на екипажот се евакуирани од планината Зим Кингстон, додека пет се уште се на бродот и се борат со пожарот, објави канадската крајбрежна стража, пренесува Ројтерс. 

„Нема повредени“, изјави за Ројтерс Данаос Шипинг, кој управува со бродот. 

„Пожарот е локализиран“, додаваат тие.  

Претходно денеска било констатирано дека изгореле 10 контејнери, а пожарот продолжил да се шири, но да, пожарот не го зафатил бродот. 

Данаос соопшти дека работи со американските колеги на лоцирање на 40 контејнери кои паднале во морето, велејќи дека тие претставуваат ризик за морнарите. 

„На морнарите им се препорачува да се држат подалеку од тоа подрачје. Во моментов нема опасност по безбедноста на луѓето на крајбрежјето, но ситуацијата се уште се следи, се наведува. 

„Ова е многу загрижувачко, бродот е многу блиску до Викторија, а вечерва се подготвува големо невреме кое може да го погоди тоа подрачје. Загрижени сме дека ова може да биде уште една еколошка катастрофа“, изјави претседателот на една еколошка организација Дејвид Бодино. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Протекоа чудни детали: Најмалку две случајни пукања имало претходно, пред фаталното на Болдвин

Следно

Нови 227 случаи на ковид-19, 15 починати

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian