Брегалница „гази“ во Првата лига, „пандевци“ се израмнија со Ренова

1 min read

Уште пет натпревари се одиграа во 11 коло од Првата македонска лига, Академија Пандев го искористи поразот на Ренова и сега со „гипсарите“ ја делат втората позиција.

Академија Пандев триумфираше над Борец со 1:2, после првото полувреме водеа „пандевци“ со голот на Мирчевски од 32 минута.

Велешани израмнија во 64 минута со погодокот на српскиот интернационалец Ѓурѓевиќ, а конечниот епилог го постави Шаркоски во 87 минута.

Брегалница реди победи во шампионатот, ја забележа и третата по ред остварена на гостувањето кај битолски Пелистер (0:3). За составот од Штип двоен стрелец беше Стојанов, а еден гол беше дело на С. Коцев во самиот финиш од средбата.

Шкендија славеше над Работнички, мрежата на „романтичарите“ ја тресеа Елези и Рамадани, а бодовите ги поелија Македонија ЃП и Струга Трим Лум. За ѓорчепетровци предност донесе Младеновски (68`), а израмни Цветаноски (77`) за стружани.

И на последниот дуел Скопје триумфираше над Тиквеш (2:1), за домашната екипа двапати стрелаше Јашароски, а кај гостите од Кавадарци гол запиша Р. Коцев.

Прва лига

11. коло, резултати –
Недела

Борец – Академија Пандев 1:2
Скопје – Тиквеш 2:1
Македонија ЃП – Струга Трим Лум 1:1
Пелистер – Брегалница Штип 0:3
Шкендија – Работнички 2:0

Табела: Шкупи 26 бодови, Ренова 21, Академија Пандев 21, Брегалница Штип 19, Шкендија 17, Струга Трим Лум 15, Работнички 15, Скопје 15, Македонија ЃП 11, Борец 8, Тиквеш 6, Пелистер 4.

Шкупи ја реши Ренова и ја зголеми предноста на табелата

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Димитров: Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Следно

Собирање потписи за референдум во Хрватска за заштита на куната како валута

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian