Вратете се за да не го изгубиме Кичево, ги повика Ахмети Албанците од дијаспората

1 min read

Заедно сме биле предизвикани во повеќе наврати и никогаш не се откажале. Сме застанале силно затоа што сме биле заедно, како цел народ посветен на нашиот роден град. Еден од најголемите предизвици кои ги имавме овие години е враќањето на Кичево во наши раце и денес не треба да дозволиме историјата да се врати назад, напиша лидерот на ДУИ Али Ахмети на Фејсбук, со што ги повика Албанците од дијаспората да дојдат на 31 октомври и да гласаат за нивниот кандидат за градоначалник, Фатмир Дехари.

Тој апелира до граѓаните да покажат и демонстрираат дека се обединети на 31 октомври.

– Ве повикувам уште еднаш да се сплотиме за нашето Кичево и на 31 октомври сите патишта да не носат дома – вели Ахмети.

Во Кичево по првиот круг, Александар Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ освои односно 38,4 отсто од гласовите, а Дехари 37,3 отсто и тие се борат во вториот круг.

Трет на листата беше Фатмир Лимани, независниот кандидат кој инаку е внук на лидерот на ДУИ Али Ахмети. Лимани освоил 4.527 гласа или 19,76 отсто од гласовите.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Десетици илјади со поддршка за Виктор Орбан: Ни требаа години да го поправиме она што го уништија левичарите

Следно

Домаќинот на Мундијалот во 2022 година ќе гради хотели на вода за навивачите, а алкохол ќе смее да се пие во посебни зони

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian