Невакцинираните луѓе во Австрија би можеле да се соочат со нови ограничувања

1 min read

Невакцинираните луѓе во Австрија би можеле да се соочат со нови ограничувања доколку бројот на заразени со коронавирус продолжи да расте, изјави канцеларот Александар Шаленберг.

– Доколку бројот на заболени од ковид на интензивна нега достигне 500 или 25 отсто од вкупниот капацитет на земјата, влез во ресторани, хотели ќе биде дозволен само вакцинирани или опоравени од Ковид, изјави синоќа Шаленберг.

На интензивна нега сега се 220 пациенти, а доколку има 600 пациенти или една третина од вкупниот капацитет, Владата планира да воведе ограничувања за невакцинираните лица.

Во тој случај, ќе им биде дозволено да ги напуштат своите домови само од посебни причини.

– Пандемијата сѐ уште не е зад нас. Наскоро ќе упаднеме во пандемија на невакцинираните

Австрија соопшти за 20 408 нови случаи на заразени со вирусот во минатата недела, според здравствените власти, со што просекот за седум дена се искачи на 228,5 на 100 000 жители. Една недела претходно имаше 152,5 заразени на 100 000 жители.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Видео: Седмооделец физички малтретиран од наставник по англиски јазик

Следно

МНР: Според првичните информации, не е најдена никаква трага за евентуална злоупотреба на дипломатска пратка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian