Ферстапен му ја „украде“ пол позицијата на Хамилтон во последниот круг

1 min read

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен ја освои пол позицијата пред трката за Големата награда на САД која ќе се вози на патеката во Остин.

Холанѓанецот до најдоброто време во квалификациите дојде во последниот круг кој го извозе за 1:32.910 минути и беше за 0.209 секунди побрз од најголемиот конкурент за титулата, Луис Хамилтон од Мерцедес.

Од третата позиција ќе стартува вториот возач на Ред Бул, Серхио Перез, додека четврто најбрзо време имаше Валтери Ботас од Мерцедес но поради замена на моторот ќе стартува од деветтата позиција.

Веднаш зад Перес ќе се најдат возачите на Ферари, Шарл Леклер и Карлос Саинс, а потоа следи и двоецот на Мекларен, Даниел Рикиардо и Ландо Норис. Место меѓу најдобрите десет во квалификациите обезбедија уште Пјер Гасли и Јуки Цунода од Алфа Таури.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Љубовта е најважна“: Денес го слави својот 30 роденден како принцеза, во вторник станува обична граѓанка

Следно

ЕК: Стартот на преговорите на С. Македонија со ЕУ останува блокиран, добрососедските односи се суштински дел од процесот

Latest from Blog

Перишиќ се сели во Лондон

Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ одлучи кариерата да ја продолжи во Премиер лигата и тоа во екипата

MacedonianEnglishAlbanian