Турција: Амбасадори на 10 држави не се добредојдени

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган критикуваше амбасадори на 10 држави кои повикаа на ослободување на уапсениот филантроп Осман Кавала нарекувајќи ги нивните барања – неодговорни. Ердоган сугерирал дека амбасадорите на тие држави меѓу кои Франција, Германија и САД не се добредојдени во Турција.

МНР на Турција повика на разговор во вторникот амбасадори на 10 држави поради соопштение во кое се повикува на ослободување на филантропот Кавала. Меѓу нив беа и амбасадорите на САД, Германија и на Франција, јави Анадолја.

Амбасадите повикаа за итно ослободување на Кавала кој е во затвор веќе четири години без пресуда и покрај тоа што Европскиот суд за човекови права побара негово пуштање на слобода.

Во 2020 година тој беше ослободен од обвинувања поврзани со протестите организирани ширум државата во 2013 година, но оваа година пресудата беше укината и комбинирана со обвинувања за друг случај во врска со обид за организирање државен удар во 2016 година.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Руси во центарот на вниманието на европската идеологија за заштита на демократијата и човековите права

Следно

На денешен ден – 22 октомври

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian