САД се надеваат дека наскоро ќе ги повлечат авганистанските пилоти кои се заглавени во Таџикистан

4 mins read

Соединетите Американски Држави се надеваат дека наскоро ќе преселат околу 150 пилоти на авганистанските воздухопловни сили обучени од САД и друг персонал, задржани во Таџикистан повеќе од два месеци, изјави американски официјален претставник.

Службеникот на Стејт департментот, кој сакаше да остане анонимен, одби да ја каже временската рамка за трансферот, но рече дека Соединетите држави сакаат да ги преместат сите приведени во исто време.

Ројтерс објави извештаи од прво лице од 143 авганистански персонал обучени од САД, кои се чуваат во санаториум во планинска, рурална област надвор од главниот град на Таџикистан, Душанбе, чекајќи американски лет за трета земја и евентуално преселување во САД.

Зборувајќи на шверцувани мобилни телефони кои се чуваат скриени од чуварите, тие велат дека им биле одземени телефоните и личните документи.

Авганистанскиот персонал во Таџикистан ја претставува последната голема група пилоти обучени од САД за кои се верува дека сè уште е во неизвесност, откако десетици воени авиони беа префрлени преку авганистанската граница до Таџикистан и во Узбекистан во август за време на последните моменти од војната со талибанците.

Во септември, договор со посредство на САД дозволи поголема група авганистански пилоти и друг воен персонал да бидат пренесени од Узбекистан во Обединетите Арапски Емирати.

Двајца приведени авганистански пилоти во Таџикистан изјавија дека нивните надежи срушени во последните денови по посетите на официјални лица од амбасадата на САД во Душанбе.

Иако рекоа дека се уште не им е даден датум за нивното заминување, пилотите рекоа дека американските власти ги добиле биометриските податоци потребни за да се заврши процесот на идентификација на Авганистанците. Тоа беше последниот чекор пред заминувањето на авганистанските пилоти во Узбекистан.

Авганистанска бремена пилотка

Американските пратеници и воените ветерани кои се залагаа за пилотите, изразија длабока фрустрација поради времето потребно за администрацијата на претседателот Џо Бајден да го евакуира авганистанскиот персонал.

Секретарот за одбрана Лојд Остин беше притиснат за ова прашање во Конгресот минатиот месец, изразувајќи загриженост на сослушувањето за пилотите и другиот персонал.

Ројтерс претходно објави дека САД имаат потешкотии да добијат пристап до Таџикистан до сите Авганистанци, меѓу кои е и пилотката на авганистанските воздухопловни сили која е бремена во осмиот месец.

Во интервју за Ројтерс, 29-годишната пилотка ја изрази својата загриженост за ризикот за неа и нејзиното дете во оддалечениот санаториум. Таа потоа беше преместена во породилиште.

„Ние сме како затвореници овде. Ниту како бегалци, дури ни како имигранти. Немаме легални документи или начин да купиме нешто за себе“, рече таа.

Бремената пилотка ќе биде вклучена во преселувањето од Таџикистан, изјави претставникот на американскиот Стејт департмент.

Дури и пред преземањето на талибанците, пилотите што зборуваат англиски, обучени од САД, станаа главна цел на талибанците поради штетата што ја нанесоа за време на војната.

Новите владетели на Авганистан рекоа дека ќе поканат поранешен воен персонал да им се придружат на обновените безбедносни сили и дека нема да им наштетат.

Авганистанските пилоти велат дека веруваат дека ќе бидат убиени ако се вратат во Авганистан.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Љубовен хороскоп: Колку пати ќе се вљубите во животот според вашиот хороскопски знак?

Следно

ФОТО: Најлудиот фан на Ѓоковиќ, ја истетовира најголемата траума на Федерер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian