Подемот на Ерик Земур: Трката за наследник на Макрон

10 mins read

Фактот дека Ерик Земур се уште не се прогласил за победник на претседателските избори во Франција следната година, е малку смешно. Анкетите во Франција покажуваат дека тој има 17 отсто од гласовите, пред сите други ривали на претседателот Емануел Макрон, а тој одржува митинзи низ Франција на кои обожавателите скандираат: „Земур! Претседател!“, пишува Спектатор.

Тој сè уште се преправа дека е ТВ лице на голема турнеја за промоција на неговата книга. Но, „г-дин З“, како што е познат во Франција, се фокусира на изборите и сите го знаат тоа. Зад себе има посветена и изненадувачки професионална кампања, осмислена со јасна мисија: да ја обнови славата на Франција. Неговата нова книга има малку смешен наслов „La France n’a pas dit son dernier mot“ (Франција не го кажа последниот збор) и веќе е продадена во повеќе од 150.000 примероци. Тој е навистина лудо популарен во земјата.

Екстремно десничар и фашист?

Парискиот естаблишмент, и повеќето странски дописници во Франција, се желни да го отфрлат како бунтовник. Тој е наречен „екстремно десничар“ и „фашист“. Сесил Алдуј од Универзитетот Стенфорд, која Гардијан ја нарекува „експерт за француската политичка семантика“, вели дека „Земур користи многу старомоден, француски екстремно десничарски дискурс“.

Бернар-Анри Леви, уште еден јавно познат аналитичар , го обвини Земур дека е „еврејски антисемит“.

Ерик Земур/ Фото EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Новиот Трамп или пак новиот Џонсон?

Земур често беше споредуван со Трамп и тој сака да ја направи Франција „повторно голема“.

„Сакаме да го заштитиме нашиот јазик. Најубавиот на светот, најчистиот, сакаме да го заштитиме од американското и северноафриканското влијание и од „инклузивното пишување“ вели Земур.

Сепак, подобра споредба може да биде со Борис Џонсон. Како и за британскиот премиер, така и за Земур, често велат дека е „кловн“. Тој е патриотски мислител кој пишува свои книги, познат е по своите контроверзни и навредливи забелешки и написи.

Земур (името потекнува од Бербер и значи маслиново дрво) е помалку класичен либерал од Џонсон. Тој себеси се нарекува галист, а не му се допаѓа она што тој го нарекува „геј лоби“ и доста говорел за можната „војна меѓу расите“. Тој верува дека доколку не се подобри имиграцијата, Франција ќе стане „Исламска република“. Покрај сето ова, тој е осуден за поттикнување расна омраза, откако на телевизија рече дека повеќето дилери на дрога биле „црнци и Арапи“.

Францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон на Г7 самитот во Корнвол/ Фото EPA-EFE/PHIL NOBLE / POOL

Обожавателите се заљубени во неговата искреност

Меѓутоа, за неговите обожаватели, попровокативната реторика на Земур е доказ за неговата искреност. Земур во некоја наредна политичка фаза наскоро ќе објави нова политичка партија (да се надеваме дека ќе биде со забавно име). Манифестот од 200 страници е речиси финализиран, а неговите советници велат дека во него се говори за многу повеќе отколку само за имиграцијата.

Тој сака да ги намали даноците, особено за наследството и малите бизниси. Иако е чувствителен на суштинскиот етатизам на францускиот систем, тој има амбициозни планови да го намали дефицитот на Франција справувајќи се со широко распространетата измама на социјалната помош.

Како претседател, тој ќе ја задржи Франција во НАТО, но ќе ја отстрани неговата земја од интегрираната команда на организацијата. Тоа може да изгледа како мал гест, кој вклучува само неколку стотици француски војници, но Земур има намера да сигнализира дека под негово водство, улогата на Франција во светот нема да се решава во Вашингтон, Брисел или Берлин. Тој, исто така, има намера да ги ресетира односите на Франција со Русија и да се оддалечи од рефлексивниот анти-путинизам на Америка и Британија.

Ерик Земур/ Фото EPA/OLIVIER HOSLET

Земур не е „Франсекзитер“

„Треба да имаме економски кредибилитет“, вели еден од неговите советници. „Значи, тоа ги исклучува авантурите како напуштањето на Европската Унија.“ Сепак, неговиот тим зборува за „враќење на контролата“ од Европа и тој предлага уште еден референдум со цел да го стави францускиот закон над оној на ЕУ.

Она со што Земур се заканува да го направи – и што го прави толку застрашувачки за постоечката политичка класа – е обединување на десницата во една суштински конзервативната земја. Со децении, француските социјалисти се држеа на власт со делење на нивната опозиција, одвојувајќи го центристичкото и општествено прифатливо Популарно движење на Унијата (преименувано во „Les Républicains“ во 2015-та година) од пролетерскиот и квазифашистички Национален фронт (преименуван во Национално собрание во 2018 година) на Марин Ле Пен, која го презеде вистинското екстремно движење на нејзиниот татко, а потоа помина години обидувајќи се да го детоксицира семејниот бренд. Таа ги прифати правата на ЛБГТИ заедницата, што беше доста „слатко“ за неа. Нејзините напори кулминираа во 2017 година, кога стигна до последниот круг од претседателските избори. Сепак, таа прекрасно загуби од Макрон и сега нејзината база на поддршка пропаѓа.

Земур е подобро позициониран да го брише централното тло. Со неговото “волшебство“ за културна војна и неговата способност слична на Трамп/Џонсон да им нанесува главоболки на медиумите , тој секогаш може да ги изнервира снобовите доволно за да ги одржува селаните среќни. Но, тој исто така може да ги привлече Французите од средната и високата класа, католиците, како и сопствениците на мали бизниси и секуларните либерали.

Земур апелира до постар француски конзервативизам, „носталгија за Франција“. Тој често зборува за Големите Французи, меѓу кои веројатно и самиот се вбројува. Тој сака да го цитира отворањето на „Историјата на Франција“ на Жак Бејнвил: „Франција не е ниту империја ниту раса. Подобро е. Тоа е нација.“ Неговата кампања верува дека неговите возбудливи апели за подмладување на Франција, измешани со неговиот гнев кон имиграцискиот систем надвор од контрола, ќе ги мобилизираат гласачите со ниска склоност.

Франција ЕУ/ Фото: Профимедиа

Претседателските избори 2022-ра година

Во исто време, политичката игра на Земур не наликува на ништо како онаа на Макрон во 2017-та година. Со основањето на „En Marche“, претседателот Макрон можеше да ги вклучи исклучените гласачи и да го препакува својот евроцентричен левичарски центар како нешто радикално и ново. Притоа, тој ја уби старомодната француска левица, исто како што Тони Блер ги уништи старите лабуристи во 1990-тите. Партијата на социјалистите сега умира: нејзиниот кандидат Ен Идалго според анкетите има 5 проценти од гласовите.

Земур е, исто така, егзистенцијална закана за „Les Républicains“, кои се чини дека не можат да се договорат за нивниот најдобар кандидат за следната година. Мишел Барние е изборот на естаблишментот, но тој не е многу сакан во Франција. Ксавиер Бертранд е повеќе од партиски избор, а тој доби 14 отсто од гласовите. Валери Пекрес е доста почитуван во политичките кругови, но досега не успеа да остави голем впечаток како претседателски кандидат. Проблемот за сите овие бројки е што Земур го цица целото време за емитување што тие вообичаено би можеле да го апсорбираат.

Земур е остроумен. Тој ја следи можноста да понуди нов „трет пат“ за десницата. Тој може да ја замеша популистичката реторика за имиграцијата и за ковид пасошите на Макрон со детални планови за реформи во здравството и нов корпоративен даночен систем.

Ан Идалго, градоначалничката на Париз/ Фото EPA-EFE/IAN LANGSDON

Трката против Макрон

Тој останува див бунтовник и голема закана за претседателската функција. Тој само може да заврши како уште еден делител на гласовите на десницата. Неговата кампања би можела да има проблеми со самата финансирање. Дури и ако успее да ја отфрли Ле Пен, да ги искорени „Les Républicains“ и да заврши меѓу првите двајца кандидати во првиот круг од изборите на 10 април, тој ќе се бори да го победи Макрон, кој и покрај неговата непопуларност сè уште ги има предностите на актуелната функција.

Но, можноста тие двајца динамични, борбени и елоквентни политичари да се поделат во телевизиските дебати е возбудлива. Во големата дискусија за тоа што значи да се биде Французин, „г-дин З“ можеби ќе го има последниот збор.

Земур и Макрон/ Фото ЕПА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пожар во куќа во скопско

Следно

Петрова ѝ одговори на Морачанин: ДОМ е губитник на изборите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian