Косово ќе протера двајца руски дипломати

2 mins read

Косовската претседателка, Вјоса Османи објави денеска дека, на нејзино барање, Министерството за надворешни работи на Косово прогласило за „персона нон грата” двајца службеници на Канцеларијата за врски на Руската Федерација во Косово и започнало процедура за нивно протерување од државата, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според соопштението од кабинетот на Османи, прогласувањето за непожелни во Косово на руските дипломати е „поради нивната штетна активност, која е насочена против националната безбедност и уставниот поредок на Република Косово”.

 

– Неделава побарав од вицепремиерката и министерка за надворешни работи и дијаспора, Доника Грвала Шварц, да ги прогласи за персона нон грата двајца службеници во Канцеларијата за врски на Руската Федерација во Косово, поради нивната штетна активност, која е насочена против националната безбедност и уставниот поредок на Република Косово. Денеска МНР донесе одлука за прогласување на тие двајца дипломати за непожелни личности и во исто време ги извести законодавните институции и надлежните авторитети истата да ја извршат, се цитира Османи во соопштението.

Претседателката на Косово во оваа прилика порача дека „институциите на Република Косово се решителни во борбата против малигното влијание на Руската Федерација и нејзините сателити во регионот”, кои, како што вели, „тежнеат да ги урнат достигнувањата” на Косово, САД, НАТО и ЕУ.

– Поради таа причина ќе продолжиме да соработуваме тесно со нашите американски и европски сојузници, со цел да ја спречиме намерата Косово и нашиот регион да бидат жртви на дестабилизирачките амбиции на Руската Федерација”, порача Османи. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Манасков го оперираше коленото и дефинитивно го пропушта ЕП: Се гледаме наскоро

Следно

ФОТО | Последната објава на застреланата камерманка го „кине“ срцето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian