И СДСМ и Мицкоски во конфликт околу оставката на историчарот Ѓорѓиев

2 mins read

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека е шокиран од веста дека историчарот Ванчо Ѓорѓиев поднел оставка од членството во Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања. Ѓорѓиев обвини дека висок функционер на МНР деновиве вршел силни политички притисоци врз работата на комисијата и дека тоа е причината за неговата оставка.

Мицкоски денеска во Битола ги повика и сите други членови на Комисијата да се повлечат.

Мицкоски нагласи дека ако е вистина тоа оти „некој меѓу двата изборни круга одлучува да распродава дел од македонскиот идентитет и да ја продава Македонија и на сметка на тоа политички да опстане”, тогаш тој „навистина е шокиран”.

– Веднаш повикувам и останатите членови на Комисијата која преговара, да ја следат постапката на професорот Ванчо Ѓоргиев. Ние имаме јасна Декларација во Парламентот и очекувам да се држат до Резолуцијата што ја усвои македонскиот Парламент. Очекувам личните и бизнис интереси да бидат оставени на страна и апелирам до членовите на историската комисија за трезвеност, патриотски чувства, затоа што ова се чувствителни моменти за македонскиот народ и да внимаваат што преговараат и што потпишуваат, изјави Мицкоски.

На ова реагираше владејачкиот Социјалдемократски сојуз, кој го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека тој стои зад одлуката на Ѓорѓиев да се повлече.

– Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело. Со повикот до останатите членови на Комисијата и тие да си дадат оставка, Мицкоски се обидува по којзнае кој пат да ги поткопа позициите на државата и да ги влоши односите со Република Бугарија. И Комисијата и владата ги демантираа лажните вести на Ѓорѓиев за наводни притисоци врз работата, но тоа не го спречува Мицкоски во неговите деструкции. Одамна е прочитано ваквото неодговорно, антинародно и антидржавно однесување на Мицкоски, затоа повторно ќе биде казнет од граѓаните – велат од СДСМ.

Претходно, на оставката и изјавите на Ѓорѓиев реагираше и Владата, која оцени дека „со тонот, инсинуациите и тајмингот избран да се пласираат невистини, професорот Ванчо Ѓорѓиев си дозволил да го искомпромитира сопствениот научен интегритет и да пласира политички пораки кои немаат никаква врска со реалноста и работата на Комисијата“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Невреме во Москва – урнат дел од ѕидот на Кремљ, затворени сите приоди кон Црвениот плоштад

Следно

Драгиќ го „пецна“Дивац: Луѓето кои го пропуштија Дончиќ на драфтот немаат појма од кошарка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian