ФОТО: Најлудиот фан на Ѓоковиќ, ја истетовира најголемата траума на Федерер

2 mins read

Аргентинецот Франко кој за себе вели дека е голем фан на Новак Ѓоковиќ, на своите нозе истетовира интересна тетоважа која ќе ги разбесни фановите на Рожер Федерер, а на Швајцарецот ќе му предизвика траума.

Најважните броеви во мојот живот, 40:15 до вечноста“, напиша Франко притоа покажувајќи ја тетоважата на нозете.
Овие бројки, 40:15 се водството на Рожер Федерер на свој сервис во петтиот сет кога водеше и со 8:7 во гемови вп финалето на Вимблдон 2019 година и тоа беа две меч топки за Швајцарецот кој не успеа да ги искористи за потоа да загуби во одлучувачкиот тај-брејк.

Но, тоа е не прв пат Федерер да има водство од 40:15 против Ѓоковиќ и да сервира за меч. Истото се случи и во полуфиналето на УС Опен во 2011 година. Тогаш Федерер поведе со 2:0 во сетови (6:7,4:6) за потоа да возврати Ѓоковиќ (6:3,6:2).

Во одлучувачкиот петти сет, Федерер имаше водство од 5:3 во гемови и предност од 40:15 на свој сервис. Во тие моменти сите мислеа дека Швајцарецот ќе успее да реализира една од двете сет топки и ќе се пласира во финалето, но така не мислеше Ѓоковиќ кој одигра неверојатен ретерн кој се покажа како одлучувачки момент во мечот.

Потоа Ѓоковиќ успеа да освои четири гема по ред и да слави со 7:5, а во финалето го совлада Рафаел Надал и за прв пат триумфира на УС Опен.

Но, Марко не застана тука, тој на своето тело го истетовира и логото на Новак Ѓоковиќ.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

САД се надеваат дека наскоро ќе ги повлечат авганистанските пилоти кои се заглавени во Таџикистан

Следно

Мишо Ковач хоспитализиран поради проблеми со дишењето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian