Едноставен и брз оброк – француски тост

1 min read

Доколку имате дома вишок бел леб- не го фрлајте, рециклирајте го во нешто вкусно, едноставно и слатко. Овој тип на пржено лепче е секојдневен утрински оброк во француската кујна, но е прифатен како интернационален појадок и се служи на многу места во светот.

За овој рецепт нема да ви бидат потребни повеќе од 10 минути, а ќе имате сладок оброк кој ќе ве засити.

Потребни состојки

  • 4 парчиња бел леб
  • 2 јајца
  • 150 мл млеко
  • 1 лажица шеќер
  • половина лажиче цимет
  • путер за пржење

Подготовка

Во длабок сад изматете ги јајцата со млекото, додадете го шеќерот и циметот. Секое лепче потопете го во смесата и ставете го да се пржи во тавче на путер, на среден оган. Откако ќе ги испржите, посипете ги со мед, шеќер во прав или јаворов сируп – по ваша желба. Се служат со свежо овошје или шлаг.

Уживајте!

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Столтенберг за стравот на Ескобар за кредибилноста на црногорската Влада: НАТО има строги протоколи за споделување инфромации

Следно

Скопјанец повреден со огнено оружје

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian