Арсенал се врати на победничките патеки во Премиер лигата

1 min read

Фудбалерите на Арсенал по двете ремија, вечерва се вратија на победничките патеки во Премиер лигата.

„Топчиите“ во првиот натпревар од деветтото коло во Премиер лигата со 3:1 ја совладаа Астон Вила.
Ова е четврта победа за Арсенал во последните шест натпревари и се искачија на делба на шестото место со 14 бодови колку што имаат и Манчестер јунајтед, Вест Хем и Евертон.

Резултатот го отвори Томас Парти во 23. минута, а во последните моменти од првото полувреме Пјер-Емерик Обамејанг зголеми на 2:0 со четвртиот гол сезонава. Обамејанг во 56 минута беше асистент, а Смит Роу стрелец на третиот гол. Астон Вила до крајот на натпреварот успеа да постигне почесен гол преку Џејкоб Рамзи во 82. минута.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стефоска на средба со египетскиот амбасадор: Македонската култура ќе биде претставена во новата административна престолнина на Египет

Следно

Ерин Хитертон, Ангелот на Викторија’с Сикрет, со шокантна изјава: „Користев апчиња за слабеење“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian