ВИДЕО: Наполи и Елмас сигурни против Легија

1 min read

Фудбалерите на Наполи ја остварија првата победа во Лигата на Европа откако во рамките на третото коло со 3:0 славеа над Легија.

Лидерот во Серија А до победата дојде во финишот од натпреварот, поточно во последните 14 минути. Прво Лоренцо Инсиње во 76 минута му донесе водство на Наполи, а четири минути подоцна Осимен зголеми на 2:0. Конечниот резултат го постави Политано во судиското продолжение и тоа по асистенција на Еллиф Елмас. Македонскиот репрезентативец го одигра целиот натпревар за Наполи.

Големи возбудувања имаше на напреварот во Прага каде Олимпик Лион со пресврт славеше над Спарта со 3:4 и тоа со пресврт откако во првиот дел губеше со 2:1. Важна победа на гостински терен остарија и Монако кој беше подобар од ПСВ со 2:1 како и Галатасарај кој со 1:0 го победи Локомотив  Москва. Фаворитската улога ја оправдаа Вест Хем во дуелот со Генк (3:0) каок и Ренџерс против Брондби (2:0).

Резултати:
Група А

Спарта Прага – Олимпик Лион 3:4
Ренџерс – Брондби 2:0

Група Б
ПСВ – Монако 1:2
Штурм – Реал Сосиедад 0:1

Група Ц
Наполи – Легија 3:0

Група Д
Фенербахче – Антверпен 2:2
Ајнтрахт – Олимпијакос 3:1

Група Е
Лацио – Олимпик Марсеј 0:0
Локомотив М. – Галатасарај 0:1

Група Ф
Лудогорец – Брага 0:1
Митјиланд – Црвена звезда 1:1

Група Г
Бетис – Баер Леверкузен 1:1

Група Х
Рапид Виена – Динамо Загреб 2:1
Вест Хем – Генк 3:0

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Арсовска: Ќе им овозможиме на младите услови за професионален раст и економско јакнење

Следно

Моќно во долна облека: Ќерката на МекГрегор провокативно за брендот „Bluebella“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian