ВИДЕО | Барзов: Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2

1 min read

Барселона ќе биде на програма на почетокот на месецов, бидејќи во организација на Авто бест жирито имаме и Еко бест челинџ, кој е свртен кон новите технологии и новите автомобили – електричните, изјави за Утрински брифинг Крумислав Мишко Барзов.

Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2, лошиот ефект на согорувањето.

Но сега автомобилската индустрија под притисок на политиката се наоѓа на една раскрсница на која треба да се фати следниот смер за развој на еколошките погони.

Проблемот е што автомобилската индустрија насила е фрлена во приказната за електрификацијата и тоа е политичка одлука.

Сите водечки луѓе на автомобилската индустрија изјавуваат дека е инзвонредно тешко да се стигне до еколошките норми кои се наметнати по политички пат, додава Барзов.

Целото интервју погледнете го во видеото

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонија против Летонија и Луксембург по први бодови во мундијалските квалификации

Следно

Фатен крадец од Скопје, украл пари

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian