Јужна Кореја ја лансираше својата прва сопствена ракета

2 mins read

Јужна Кореја изврши пробно лансирање на првата вселенска ракета од домашно производство, што е голем чекор за амбициозните вселенски планови на земјата.

Трифазната ракета КСЛВ-II, украсена со државно знаме, носеше лажен сателит и беше лансирана од вселенскиот центар Наро во 17 часот по локално време.

Ракетата НУРИ е дизајнирана да постави 1,5 тони товар во орбитата на 600 до 800 километри над Земјата, како дел од пошироките вселенски напори, како што се лансирање сателити за надзор, навигација, комуникации.

Ракетата од 200 тони беше преместена на лансирната рамка во средата и беше поставена на позиција под надзор на Корејскиот вселенски истражувачки институт (КАРИ).

Тие планираат да лансираат серија воени сателити

Трите фази на ракетата се напојуваат со бустери за течно гориво направени од подружницата на јужнокорејскиот конгломерат Ханва, со четири бустери од 75 тони во првата фаза, уште еден засилувач од 75 тони во втората и ракетен мотор од седум тони во последната фаза.

Лансирањето ракети одамна е чувствително прашање на Корејскиот Полуостров, каде Северна Кореја се соочува со санкции поради своите балистички ракети со нуклеарно оружје.

Јужна Кореја планира во иднина да лансира серија воени сателити, а официјалните лица негираат дека НУРИ ќе се користи како оружје.

Последната слична ракета во таа земја, лансирана во 2013 година по неколку одложувања и неколку неуспешни тестови, беше заеднички развиена од Јужна Кореја и Русија.

Сопствената ракета ќе и овозможи на Јужна Кореја флексибилност во одредувањето на видовите на товар и распоредот на лансирање, а јужнокорејските компании исто така ќе имаат корист, изјавија официјални лица за Ројтерс.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тешко повреден велосипедист од Скопје откако бил удрен од врата на паркиран автомобил

Следно

Македонија го набавува единствениот достапен лек против ковид

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian