Унгарска полиција уапси двајца од најбараните бегалци во Европа

1 min read

Унгарските власти уапсија двајца хрватски државјани во северозападниот град Јури, по кои се трагало поради неколку одмазднички истрели, пренесува Хина.

Словенечките власти сомничат 45-годишник и 25-годишник за обид за убиство на словенечки државјанин во Нова Горица минатата година.

Полицијата ги поврза двајцата осомничени и со неколку одмазднички престрелки во Хрватска и Италија.

Двајцата биле меѓу најбараните бегалци во Европа

Словенечките истражители ги дознале локациите на осомничените во Унгарија и побарале од оперативните полициски сили на Националната истражна канцеларија (ННИ) да им помогнат да ги приведат.

ННИ и словенечките партнерски единици брзо ги лоцирале бегалците и ги уапсиле на 19 октомври во Јура, со помош на унгарските антитерористички сили ТЕК.

Судот подоцна ќе одлучува за екстрадиција на осомничениот во Словенија, соопштија оперативните полициски сили.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Финале за најдобрата македонска тенисерка Ѓорческа на турнирот во Шпанија

Следно

Дали Хари Стајлс се подготвува да го направи своето деби во Марвел Универзумот?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian