Тага во Хрватска: Почина актерот Жарко Поточњак на 76-годишна возраст

1 min read

Утрово на 76-годишна возраст почина славниот хрватски театарски и телевизиски актер Жарко Поточњак Роден во 1946 година во Пакрач.

Поточњак во текот на својата кариера сними 25 играни филмови, а во 10 од нив ја имаше главната улога. Меѓу другите, тој е познат по улогите во „Долга темна ноќ“, „Глембејс“, „Вуковар се враќа дома“, „Трешети“, „Почивај во мир“ и улогата во сериите „Засекогаш соседи“.

Дипломирал на Академијата за театарска и филмска уметност во 1972 година, а за време на студиите ја имал својата прва професионална улога во филмот „Собирање храброст“ во режија на Едуард Галиќ. Првиот театарски аранжман го доби во Загребската комедија, каде глумеше во мјузикли и рок опери. Потоа, 18 години бил актер во Загребскиот градски драмски театар Гавела.

 

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шок за Реал: Наместо „Златната топка“, Бензема ќе добие затворска казна?

Следно

Уапсена жена барана со потерница за 12 години затворска казна

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian