„Политика“: Заев се надева во решавачката изборна битка во Скопје

2 mins read

Прелиминарните резултати од изборите потврдија дека локалните избори во Северна Македонија се исто толку важни колку и парламентарните, што не ѝ дава голема надеж на владејачката коалиција пред вториот круг на 31 октомври. Резултатите објавени од партиите не ветуваат доминација на владејачката коалиција предводена од СДСМ, чиј лидер е премиерот Зоран Заев. Покрај тоа, македонските портали го предвидуваат дебаклот на СДСМ и победата на ВМРО-ДПМНЕ, и тоа секако ќе се одрази на односот на политичките сили на национално ниво, пишува српскиот весник „Политика“.

– Но, засега, двете коалиции прогласија победа, фалејќи се со освоените градоначалнички и советнички места. Според досега објавените резултати, ВМРО-ДПМНЕ освои 22 градоначалнички места, а СДСМ девет.

Двете партии најавуваат изборна победа во Скопје. Државната изборна комисија, по пребројување на 82 проценти од гласачките ливчиња, го објави следниот резултат: независната кандидатка Данела Арсовска, поддржана од партијата ВМРО-ДПМНЕ, има 37,28 проценти од гласовите, додека актуелниот градоначалник Петре Шилегов освои 34,96 проценти. Ваквиот близок резултат носи неизвесност и немир во седиштето на политичките партии, а особено на владејачката коалиција.

Сепак, треба да се има предвид дека од политичкиот блок што го предводи СДСМ на национално ниво, многу партии дејствуваа независно, како ДОМ и ЛДП. Заев, како што посочи, очекува тие да им се придружат кандидатите на неговата партија во вториот круг и да гласаат за СДСМ. Ваквите насочени и обединети гласови му даваат надеж на македонскиот премиер дека на 31 октомври, по пребројувањето на гласачките ливчиња, ќе има подобри вести за неговите поддржувачи отколку што беше во неделата вечерта.

Но, дури и ако ВМРО-ДПМНЕ остане во 22 градоначалнички места по вториот круг од локалните избори и со мнозинството советници во 80 општини во Северна Македонија, тој резултат ќе биде сериозен показател дека Заев мора итно да направи нешто конкретно и радикално. Опозициските лидери ВМРО-ДПМНЕ и Левица, Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев, рекоа дека може да се разговара за ново парламентарно мнозинство во парламентот, или за предвремени парламентарни избори во земјата, пишува „Политика“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Лондон ги зајакнува трговските односи со своите некогашни колонии

Следно

Без промени, останавме на 74 позиција на ФИФА ранг листата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian