Политичката тензија ескалира, Перу гласа нов кабинет

2 mins read

Конгресот на Перу од понеделник ќе гласа за нов кабинет, потег за кој Перуанците и инвеститорите се надеваат дека ќе ги смири долгогодишните политички тензии доколку се потврди кабинетот. Претходно во октомври, само два месеци по работата, социјалистичкиот и политички новодојденец претседател Педро Кастиљо предложи нов премиер и кабинет откако неговиот прв избор поднесе оставка, пишува Ројтерс.

Мирта Васкез, новоименуваната премиерка, нашироко се смета за поумерена од нејзиниот претходник, Гвидо Белидо, член на марксистичко-ленинистичката партија Слободен Перу, кој се закани дека ќе го национализира гасниот сектор во Перу. Државната валута, сол, падна на рекордно најниско ниво откако Белидо беше назначен, но повторно се крена откако беше номинирана Васкез.

Претседателот на Перу, Педро Кастиљо/ Фото EPA-EFE/JOHN MINCHILLO / POOL

Конгрес под контрола на опозиција

Меѓутоа, ако Конгресот го отфрли нејзиниот кабинет, тоа ќе го врати Кастиљо во центарот на внимание и ќе создаде несигурност за тоа кој би можел да биде неговиот следен избор. Со оглед на тоа што Конгресот е под контрола на опозицијата, резултатот од гласањето е нејасен. Кастиљо ги затегна врските со радикалната партија Слободен Перу која му помогна да дојде на власт, при што некои пратеници рекоа дека ќе гласаат за отфрлање на новиот кабинет.

Кастиљо, исто така, имаше напнати односи со Конгресот и е среде правен спор. Конгресот оваа недела усвои закон за ограничување на извршната власт на Перу и е дозволено да го распушти законодавниот дом, за што Кастиљо рече дека е неуставно ограничување.

Перу помина низ пет претседатели во изминатите пет години, во период на политичка тензија меѓу извршната и законодавната власт. Поранешниот претседател Мартин Визкара го распушти Конгресот во 2019 година, за да биде отповикан од законодавниот дом следната година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 21 октомври: Понекогаш е подобро да играте на сигурно

Следно

ВИДЕО | Цените на горивата ја пробиваат психолошката граница – ќе поскапи ли и такси превозот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian