„Моето езеро“ ја отвора Неделата на албански филм во Кинотека

1 min read

Од вечерва до 26 октомври во Кинотеката ќе се организира Недела на албански филм. На петдневната манифестација, реализирана од Кинотеката и Националниот филмски центар на Албанија ќе бидат прикажани по пет долгометражни и кратметражни играни филмови од поновата продукција.

На отворањето на Неделата ќе гостуваат: Едуарт Макри, директор на Националниот филмски центар на Албанија, и Фатос Река, амбасадор на Албанија во Скопје.

Прв филм на програмата е „Моето езеро“ на Ѓерѓ Џувани. Следува „Зората“ на Гентиан Кочи, дебитанско долгометражно играно остварување на овој млад режисер, кој е автор на неколку кратки и документарни филмови.

http://kultura.gov.mk/

Претходно

Братучед на убиениот Ѓокиќ ја искористил блискоста со него за да го изврши суровото тројно убиство

Следно

Сирија погуби 24 лица кои подметнале шумски пожари

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian