МЕТЕО | Славчо најавува: Сончево и топло време со мала облачност

1 min read

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец. Ветерот особено во западните предели повремено ќе засилува на интензитет.

Претпладнево по котлините и по речните долини ќе има појава на магла и на ниска облачност. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 22 степени.

Во Скопје и околината претпладнево ќе има појава на магла и на ниска облачност, додека во текот на денот ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, додека температурата ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа утре во текот на денот постепено облачноста ќе се зголемува, додека за време на викендот, како и на самиот почеток од следната недела ќе има повеќе облачност, а ќе има услови и за послаби локални врнежи од дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 23 степени, додека од недела поради продор на постудена воздушна маса од север ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, а температурите ќе бележат тенденција на опаѓање и ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 18 степени.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Мелбурн подготвен да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот поради ковид-19

Следно

Од денеска во Бугарија стапува на сила зелениот сертификат, илјадници деца остануваат дома

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian