Германија до почетокот на декември ја очекува новата влада

1 min read

Трите партии кои го договараат формирањето на новата германска коалициска влада, денеска соопштија дека бараат актуелниот министер за финансии од редовите на социјалдемократите, Олаф Шолц, до 6 декември да биде назначен за канцелар на Германија, пренесоа француските медиуми

-Распоредот е амбициозен, изјави Фолкер Висинг, генерален секретар на либералните Слободни демократи, на почетокот на формалните преговори за коалиција со левоцентристичката СДП и Зелените.

„Германија мора да има стабилна влада што е можно поскоро”, додаде тој. 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Мајли Сајрус „плукната“ Лепа Брена: Дали ви личат?

Следно

Николовски: Поплаки и пријави за администрацијата преку Националниот портал за е-услуги

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian