ФОТО | Од малечко кактусче до англелска труба: Разговор со Александра за која цвеќињата се љубов и витамини

1 min read

Денес разгледуваме голем цветен двор, препознатлив по три палми и разговараме со Александра Илиевска која по професија е одделенски наставник и со одгледување на цвеќиња започнала да се занимава пред две години.

Таа ни раскажува за големиот двор – околу 300м2, кој се наоѓа на „Кумановска“ улица во Тетово, и за кој се одговорни свекорот и свекрвата.

Кои цвеќиња и растенија доминараат кај вас?

– Цвеќиња има многу. Ангелска труба, Јаболко цвеќе, Сардели, Петунии, Жарчиња, Ружи, а најдоминантни се трите палми со различна висина кои го красот дворот и е препознатлив по нив.

Колку време дневно бара посветеност оваа убавина?

– Во летен период сака голема посветеност од 2-3 часа дневно за наводнување, прихрана, витамини и инсекти.

– Јас сум голем љубител на собните цвеќиња кои ги имам во доста голем број разни сорти на кактуси, сансиверии, бенџамин, фикуси. Прво цвеќе што го купив беше едно мало кактусче кое едноставно ми зрачеше во дневната соба…

 

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Србија: Уапсен осомничен за грозоморното злосторство над семејството Ѓокиќ, убиецот им бил роднина?

Следно

Бајден: Внатрешниот тероризам на белите расисти е најсмртоносната закана во САД

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian