Берлускони е ослободен од обвинението за поткуп на сведок во случајот со малолетничка проституција

3 mins read

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони во четвртокот беше ослободен од обвинението за наводен поткуп на сведок во случај на малолетничка проституција во 2013 година, пренесува Ројтерс.

Берлускони беше обвинет дека му платил на пијанистот Данило Маријани да лаже на судење каде што беше обвинет дека платил за секс со 17-годишната мароканска танчерка во ноќен клуб Карима Ел Махруг, попозната во Италија по нејзиното уметничко име Руби.

Берлускони, лидер на централнодесничарската партија Форца Италија, на крајот беше ослободен во тој случај и тој се изјасни за невин во последователниот судски процес за поткуп.

„Пред малку разговарав со Берлускони и тој е многу задоволен“, изјави неговиот адвокат Федерико Чекони по пресудата што ја донесе судот во тосканскиот град Сиена.

Сепак, Берлускони сè уште се соочува со два други слични случаи на наводен поткуп, кои ги судат судовите во Рим и Милано.

Маријани во мај беше осуден на две години затвор од страна на судот во Сиена за лажење на првобитното судење каде што рече дека физичкиот контакт на Берлускони со гостинките бил само за да се ракува со нив. Во четвртокот тој беше ослободен од обвинението за земање мито.

Наводните исплати на различни сведоци се решаваат во различни судови низ земјата според локацијата на банките што ги примиле парите.

Судењата беа суспендирани неколку пати во последната година поради нарушената здравствена состојба на Берлускони, кој служеше четири мандати како премиер. Тој постојано влегувал и излегувал од болница откако се заразил со ковид-19 во септември 2020 година.

Сепак, се чини дека неговата состојба се подобри овој месец и во четвртокот замина за Брисел на состанок на европските лидери.

Берлускони првично беше прогласен за виновен за плаќање за да има секс со Ел Махруг, кој на 17 години според италијанскиот закон се сметаше за малолетно лице и беше осуден на седум години затвор.

Сепак, пресудата беше поништена во 2014 година од страна на апелациониот суд кој одлучи дека нема докази дека ја знаел возраста на Махруг. Ослободителната пресуда беше потврдена од Врховниот суд.

Политичката кариера на Берлускони беше проследена со правни битки. По осудата за даночна измама во 2013 година, функцијата му беше привремено забранета.

Таа забрана, сепак, одамна истече, а неговото име понекогаш се најавува како можен кандидат за шеф на државата кога ќе се избере нов претседател на почетокот на следната година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Уапсена жена барана со потерница за 12 години затворска казна

Следно

Заев испрати СМС порака до членството: Другар/ки, СДСМ е во акција, разговарајте со граѓаните

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian