Уапсен колумбиски револуционер во Мексико

2 mins read

Еден од лидерите на Револуционерните вооружени сили на Колумбија (ФАРК), сега 72-годишниот Родриго Гранда, беше уапсен во Сиудад де Мексико на официјално барање од Богота испратено до Интерпол, потврдија мексиканските власти, пишува Би-Би-Си Мундо.

„Апсењето на Родриго Гранде во Сиудад де Мексико е врз основа на„ црвената потерница “на Интерпол е јасното кршење на мировниот договор од 2016 година“, изјави пратеникот на Комунистичката партија во колумбискиот парламент, Карлос Лозада.

Гранда отпатува во друштво на претседателот на Колумбиската комунистичка партија Родриго Логрон и ја напуштил Колумбија со дозвола од специјален трибунал за мир.

„Црвена потерница“

Логроно и Гранда ја предводеа колумбиската делегација која пристигна во Мексико на покана на тамошната Лабуристичка партија на конвенција на левичарските партии во Латинска Америка.

„Ја повикувам меѓународната заедница да ја осигура безбедноста на Родриго Гранде. Претседателот Иван Дуке продолжува да го напаѓа мировниот процес, тој беше тој што побара од Интерпол повторно да ја активира” црвената потерница “за Родриго Гранде, еден од потписниците на мировниот договор. Нека ги почитува оние меѓу нас, кои веруваат во мир и ја извршуваат својата должност, овозможувајќи ни да учествуваме во политиката“, рече Логроно.

Гранда бил вклучен во мировните преговори помеѓу ФАРК и колумбиските власти од нивното основање во 2012 година до потпишувањето на мировниот договор од 2016 година што резултирало со разоружување на ФАРК. Додека бил во Колумбија, му било дозволено слободно да се движи.

Поради неговите напори во обид да постигне мировен договор со бунтовниците, тогашниот колумбиски претседател Хуан Мануел Сантос ја доби Нобеловата награда за мир за 2016 година.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тешка сообраќајка во Чаир околу полноќ

Следно

ВИДЕО | Босилков: Граѓанските кандидати се одраз на промена на политичката култура

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian