Обвинителите во Руанда ќе поднесат жалба на пресудата за херојот на „Хотелот Руанда“

2 mins read

Обвинителите на Руанда во средата соопштија дека ќе се жалат на 25-годишната затворска казна изречена на Пол Русесабагина, некогашен менаџер на хотел, претставен како херој во холивудскиот филм за геноцидот во 1994 година, пренесува Ројтерс.

Обвинителите бараа доживотен затвор за Русесабагина (67), гласен критичар на претседателот Пол Кагаме. Судот во Руанда го прогласи за виновен за обвиненија за тероризам на 20 септември, што за неговите поддржувачи е измама и доказ за немилосрдниот третман на Кагаме кон политичките противници.

Во соопштението објавено на Твитер од Канцеларијата на јавниот обвинител не се наведува зошто се жали. Ниту главното обвинителство ниту владата на Руанда не можеа веднаш да добијат одговор за ова прашање.

Ќерката на Русесабагина, Карин Канимба, контактирана од Ројтерс по твитот на јавниот обвинител, рече дека овој потег покажува дека судењето на нејзиниот татко е политички мотивирано.

„Одлуката на обвинителството да поднесе жалба е одлуката на Кагаме да не повреди уште повеќе отколку што тој веќе има повредено“, рече таа во пораката на Whatsapp.

Канимба, исто така, цитираше, како што рече, изјава на правниот тим на Русесабагина во која се вели дека 25 години се веќе доживотна казна затвор. Во жалбата и во барањето повеќе, Обвинителството само открива колку е политички и секогаш бил овој судски процес.

Обвинителите бараа доживотен затвор за Русесабагина по девет обвиненија, вклучително и тероризам, подметнување пожар, земање заложници и формирање вооружена бунтовничка група. Тој беше осуден по осум обвиненија.

Тој призна дека има лидерска улога во Руандското движење за демократски промени (МРЦД), група која се противи на владеењето на Кагаме, но ја негираше одговорноста за насилството извршено од нејзиното вооружено крило, Национален ослободителен фронт (ФЛН).

Русесабагина стана глобална славна личност откако филмот „Хотел Руанда“ од 2004 година го прикажува како го ризикува својот живот за да засолни стотици како шеф на луксузен хотел во главниот град на Руанда, за време на 100-дневниот геноцид кога етничките екстремисти Хуту убија повеќе од 800.000 луѓе, главно од малцинството Тутси.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО+ФОТО | Дневна доза позитива: Запознајте го Боџи – Кучето кое го знае распоредот на јавниот превоз во Истанбул

Следно

Беќаровски: 250.000 вистински чесни гласачи останаа дома, бидејќи не им се нудеше вистински победнички избор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian