На 101-годишна возраст почина Адмирал Бранко Мамула

2 mins read

Еден од најважните воено-политички водачи на поранешна СФРЈ, адмирал на флотата на поранешната југословенска морнарица Бранко Мамула, почина на 101 година во Тиват, пренесуваат црногорските медиуми.

Мамула беше една од најпознатите личности која учествуваше во формирањето и развојот на СФРЈ од Втората светска војна до крвавото распаѓање во раните деведесети.

Роден е на 30 мај 1921 година во Хрватска и беше учесник во партизанското движење за отпор против нацистичкиот окупатор во Втората светска војна од каде стана и носител на Партизанскиот споменица во 1941 година.

По војната, тој извршувал високи позиции во флотата на Југословенската Ратна Морнарица, особено во Петтата поморска зона на ЈРМ, која го контролираше северен Јадран.

Во јуни 1979 година, беше назначен за началник на Генералштабот на ЈНА, каде што остана до мај 1982 година, кога стана федерален министер за одбрана. Тоа е должност на која тој го доби своето пензионирање во рангот на адмирал на Флота, што е највисок можен чин во поморската воена хијарархија.

Мамула беше член на тврдокорната комунистичка општа струја во ЈНА, која сметаше дека „југословенската криза“ која започна кон крајот на 1980-тите треба да се спречи со одлучната воена акција на ЈНА – контрола на граничните премини и апсење на тогаш избраните хрватски и словенечки водачи.

Тој е еден од основачите на „СКЈ – Движење за Југославија“, т.н општа партија која требаше да го замени пропаднатиот СКЈ како водечка сила на СФР Југославија на 14 -тиот вонреден конгрес на СКЈ.

Како жесток поддржувач на југословенството, Бранко Мамула се спротивстави на хрватската независност.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Официјално: Стив Брус не е повеќе менаџер на Њукасл

Следно

РЕЦЕПТ | Стефанија Несторовска ни приготви вкусни тиква браунис, прсти ќе излижете!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian