Казни за сопственикот кој рамнел земјиште на Водно, најавија од општина Центар

1 min read

Во однос на вчерашниот прилог на ТВ Сител за никнување на нова населба во парк шумата Водно, Општина Центар информира дека и вчера и денес инспекторите од Секторот за инспекциски работи на општината го завршија увидот.

-Се работи за 4 парцели во приватна сопственост, кои се надвор и од Деталниот урбанистички план и од Генералниот урбанистички план и се водат како земјоделско земјиште, односно лозја. На овие локации не е предвидена никаква градба ниту пак населба. На сопственикот ќе му биде врачено решение итно да го врати земјиштето во првобитна состојба и ќе биде изречена казна. Сопственикот исто така е пријавен во МВР, кое ќе го повика на разговор. Доколку се утврди прекршување на законските одредби, ќе добијат соодветни кривични пријави. Граѓаните да бидат спокојни, на тоа место нема ништо да се гради, информираа од општина Центар.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

РЕЦЕПТ | Стефанија Несторовска ни приготви вкусни тиква браунис, прсти ќе излижете!

Следно

„Зелени инвестиции“: Џонсон и Гејтс склучија договор вреден 552 милиони долари

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian